Projektowanie strony WWW – krok po kroku

    Projektowanie strony WWW – krok po kroku

    Projektowanie strony WWW – krok po kroku. Zdecydowana większość firm dziś posiada już stronę internetową. Własne witryny chętnie tworzą również dla siebie osoby prywatne, czasami w celach zarobkowych jako dodatkowy przychód, a czasami jedynie z pasji tworzenia i chęci podzielenia się na przykład swoimi zainteresowaniami ze światem, znajomymi czy innymi osobami o podobnych zainteresowaniach.

    Zaprojektowanie własnej strony wiąże się z pewną wiedzą i wysiłkiem, ale czasami warto taki wysiłek podjąć dla satysfakcji z uzyskania niesamowicie ciekawego rezultatu, być może zdobycia nowej wiedzy i posiadania strony, która od podstaw stworzyliśmy sami. Oczywiście na różnych etapach prac będziemy mogli się wspomagać fachową pomocą, czy to zawodowych webmasterów, czy też rozmaitych poradników, których również dziś ni brakuje. Wiedza na temat stron WWW nie jest wiedzą tajemną i jeżeli tylko posiadamy energię oraz chęci do jej stworzenia, wszystko jest możliwe.

    Po pierwsze – domena i hosting

    Projektowanie strony WWW – krok po krokuNa wstępnym etapie prac musimy zadbać o to, aby nasza strona posiadała atrakcyjny adres internetowy. Powinien on być oczywiście dobrany zgodnie z naszymi celami odnośnie danej strony. Warto zadbać o to, by końcówka domeny doskonale oddawała jej charakter. Domeny .com są przeznaczone dla firm, a .info dla stron informacyjnych. Dziś nie stosuje się już tak ściśle tych podziałów, ale w dobrym guście jest, by adres był ze sobą w jakiś sposób spójny. Najbardziej uniwersalna będzie oczywiście domena .pl, która jest również najchętniej wybieraną. Na kolejnym etapie wybrać musimy dla siebie odpowiedni hosting. Naturalnie jeżeli to nasza pierwsza strona powinniśmy kierować się głównie kosztami, ale nie przesadzajmy również z oszczędnością. Dobry hosting powinien przede wszystkim sprawnie być w stanie obsłużyć strony nawet w dużym ruchem i w przypadku wybory hostingu bądźmy raczej optymistami, a nie pesymistami w tym zakresie. Dodatkowo mile widziana jest odpowiednia pomoc techniczna na doskonałym poziomie, najlepiej całodobowa. Będzie to dla nas przydatne zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy początkującymi webmasterami i zdarzy się nam mieć jeszcze wiele problemów technicznych.

    Projekt strony i jej kodowanie

    Projekt możemy zlecić webmasterowi lun firmie informatycznej, ale równie dobrze możemy samodzielnie wykonać go w odpowiednim programie. Gama programów do projektów stron WWW jest dość spora, ale w wielu wypadkach użytkownicy rezygnują z wykonania go indywidualnie, a decydują się na skorzystanie z gotowego szablonu strony, który znacznie prościej jest zmodyfikować. Oczywiście nie uzyskamy tym sposobem wszystkiego, o czym marzyliśmy, a także nasza strona nie będzie w pełni unikatowa, ale dla wielu osób po prostu takie działanie będzie wystarczające. Kodowanie strony i uzyskanie jej finalnego kształtu to kolejny etap. W przypadku, gdy wybraliśmy korzystanie z projektu unikatowego, będziemy musieli przenieść całość na stworzony przez nas samych szablon. W wielu wypadkach to żmudna praca, ale i w tej sytuacji zwykle z pomocą przyjdzie nam oprogramowanie, które będzie pomocne i wyręczy nas w przynajmniej części działań, które zmuszeni jesteśmy podjąć na tym etapie. Po wprowadzeniu wszelkich zmian w kodzie, a także upewnieniu się, że strona wyświetla się prawidłowo można powiedzieć, że prace projektowe dobiegają końca pomimo faktu, że na przykład na naszej witrynie brakuje jeszcze treści.

    Uzupełnienie treścią i testy strony

    Po skończonych etapach prac projektowych i wdrożeniowych na naszej domenie i hostingu zdawać by się mogło, że wszystkie etapy za nami. Nic z tych rzeczy. To właśnie moment, w którym nasza strona powoli zacznie żyć, być może pojawią się pierwsi jej użytkownicy. Warto sprawdzić czy wszystkie jej elementy działają dobrze. W szczególności zwróćmy uwagę na kwestie takie jak formularze kontaktowe i inne narzędzia do interakcji z użytkownikami, które muszą działać poprawnie. To również dobry moment na sprawdzenie odpowiednim oprogramowaniem czy kod strony jest wolny od błędów. Walidacja strony pozwoli na wyłapanie pewnych drobnych usterek w kodzie. Usterki te mogą rzutować na późniejsze działania na stronie, słabsze pozycje w rankingu Google ( polecamy https://wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron/ ), a także kumulując się po czasie mogą spowodować błędy w działaniu strony. Nawet najpiękniejsza, ale zupełnie pusta strona nie będzie naszą wizytówką, a wprost przeciwnie, będzie o nas źle świadczyła. Właśnie dlatego jak najszybciej powinniśmy uzupełnić ją treścią. Dobrą treść lubią użytkownicy, którzy mają docelowo nas odwiedzać, ale również wyszukiwarki internetowe docenią to, że zamieszczamy ciekawe treści, a nasze podstrony nie świecą pustkami. Ciekawa treść będzie działała jak kula śniegowa. Przyciągniemy nią jeszcze więcej nowych użytkowników, a Ci przyprowadzą kolejnych. Właśnie dlatego warto tworzyć wartościowe treści na stronie i potraktować to jako istotny element prac projektowych. Dobrze, gdy już na sam start naszej witryny możemy coś naszym użytkownikom zaprezentować. To optymalne i najbardziej profesjonalne podejście do tematu.