Projektowanie wnętrz naszego mieszkania krok po kroku

  Projektowanie wnętrz naszego mieszkania krok po kroku

  Projektowanie wnętrz naszego mieszkania krok po kroku. Mając do dyspozycji nowe mieszkanie, chcąc urządzić je tak, aby spełniało nasze wymagania, jednocześnie robiąc to z rozwagą, pierwsze co musimy zrobić, to powstrzymać towarzyszące nam emocje i ekscytację. Projektując nasz małe gniazdko musimy kierować się rozwagą, która nie jest możliwa, przy zbyt intensywnych odczuciach. Stoimy bowiem przed nie lada wyzwaniem, któremu nie każdy jest w stanie podołać bez momentów zwątpienia, bezsilności i bezradności. Nie jest to bowiem tak proste zadanie, jak może się wydawać. Przed nami ogrom trudnych wyborów i niełatwych kompromisów, których nie da się ominąć. Jak zatem poradzić sobie z tym zadaniem? Jakie rady wcielić w życie, a jakich lepiej unikać? Jakie błędy mogą stanąć nam na drodze i popsuć realizację planów i marzeń?

  Dobre i przyszłościowe projektowanie wnętrz  ma sens wtedy, kiedy łączymy nasz wymarzony styl z funkcjonalnością i praktycznością. Inaczej, nawet w pięknie zorganizowanym mieszkaniu, wydającym się być ziszczeniem naszych marzeń, nie będziemy się czuli dobrze, bo non stop będziemy borykać się z problemami użytkowania codziennego. Nie wyklucza to faktu, że nasz wystrój powinien być indywidualny, dopasowany do naszych upodobań oraz zharmonizowany z naszym charakterem. Powinien też odpowiadać naszym potrzebom i nie kłócić się ze stylem życia, jaki prowadzimy. Inaczej więc będzie wyglądało mieszkanie młodej pary małżonków, inaczej mieszkanie singla, a inaczej mieszkanie dla seniorów. Niezależnie od przeznaczenia, każde mieszkanie powinno być wyjątkowe i zaprojektowane w taki sposób, aby chciało nam się do niego wracać.

  Najpierw każdego aranżowania mieszkania na własną rękę, powinniśmy wyposażyć się w poradniki przedstawiające projektowanie wnętrz od bliższej strony, od kuchni. Nieodzowne są również katalogi oferujące nam rozmaitą ofertę mebli i gadżetów dekoratorskich. Dobrym pomysłem będzie również zorientowanie się w stylach mieszkań – jeśli dysponujemy dość małym metrażem, to raczej nie powinniśmy projektować mieszkania w stylu glamour, które może skutkować efektem „nory”, lecz raczej powinniśmy się zwrócić w stronę stylu skandynawskiego – jasne meble, ściany i podłogi optycznie powiększą naszą przestrzeń. Wybierając elementy w określonym stylu pamiętajmy jednak zawsze o naszych osobistych upodobaniach i potrzebach.
  Warto też uwzględnić w wystroju mieszkania pasje jego lokatorów:

  – jeśli mieszkańcem będzie artysta lubujący się w muzyce, na ścianach mogą śmiało zawisnąć winylowe płyty będące oryginalną dekoracją.
  – jeśli w mieszkaniu będzie urzędował malarz – niech jego sprzęt do malowania będzie wyeksponowany – nie w każdym domu można pozwolić sobie na taki element, a tu połączymy dekorację z użytecznością.
  – jeśli natomiast lokum będzie należało do osoby kochającej modę, można bez przeszkód wyposażyć je w robiącą wrażenie garderobę nie tylko porządkującą wszystkie zgromadzone przedmioty, którymi operuje dana osoba tworząc niecodzienne stylizacje, ale również eksponująca je, aby pomóc stworzyć designerski klimat.

  – jeśli zaś przyszłym mieszkającym ma być osoba, której pasją jest gotowanie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć wnętrze w gadżety kulinarne.
  – jeśli kochamy się w kinie i filmach, stwórzmy dla siebie kącik kinomana wyposażony w najwygodniejszy dla nas fotel lub kanapę.
  Twórzmy wnętrza wyjątkowe, opisujące naszą osobowość – tylko wtedy sprawimy, że będą one niepowtarzalne i wręcz idealnie dopasowane do naszych potrzeb i wymagań.

  Projektowanie wnętrz obejmuje również kolorystykę, która również powinna wyrażać nas samych. Jeżeli jesteśmy ekstrawaganccy, lubimy szalone, intensywne kolory – ustawny meble w mocnych kolorach. W końcu to my sami mamy się czuć w swoim mieszkaniu lepiej niż gdziekolwiek indziej. Jeżeli nie wyróżniamy się z tłumu, lubimy kolory pastelowe i stonowane – niech również nasze mieszkanie będzie w gamie barw pastelowych. Co jeśli nie identyfikujemy się z żadną z tych grup? Wybierzmy meble w kolorach stonowanych, co jest bardziej uniwersalne, a postawmy na dodatki w ciekawszych kolorach. Sprawią one, że nasze wnętrze będzie nieco bardziej szalone, ale bez przesadności.

  Urządzając swoje mieszkanie nie zapominajmy, że tak sam nasz projekt, jak i wszystko inne – może finalnie nieco odbiegać od wyobrażeń powstałych w naszych głowach. Nie jest to jednak powód do zaniechania czynności, zniechęcania się, bowiem idealne projektowanie wnętrz zawiera w sobie metodę prób i błędów – tylko tak dochodzi się do perfekcji. Najlepsze rozwiązania nie będą dyktowane przez specjalistów, wykwalifikowanych architektów wnętrz, czy poradniki i programy telewizyjne. Najtrafniejsze pomysły i rozstrzygnięcia narzucane są właśnie przez nas samych. Bo to my sami wiemy, co jest dla nas najświetniejsze, co najbardziej do nas przemawia, w towarzystwie czego czujemy się najlepiej. A to właśnie o to chodzi, jeżeli projektowanie wnętrz ma przynosić oczekiwane rezultaty – poczucie bezpieczeństwa i komfortu.