Ile kosztuje rozwód cywilny?

  Ile kosztuje rozwód cywilny?

  Ile kosztuje rozwód cywilny? Kiedy małżeństwo nie układa się po naszej myśli, w zdecydowanej większości przypadków decydujemy się na rozwód. Pomimo tego, że jest to trudna decyzja, często jest konieczna i jedyna słuszna. Niestety może wiązać się to z rozprawą w sądzie, która niekiedy okazuje się wyczerpująca. Na czym polega pozew rozwodowy? Jak może wyglądać sprawa rozwodowa w sądzie? Czy orzekanie o winie jest szansą na wywalczenie alimentów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

  Ile może kosztować nas rozwód?

  Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że cena rozwodu w zdecydowanej większości przypadków jest uzależniona od wielu czynników. Wśród nich wyróżnić możemy stopień zawiłości sprawy, zakres postępowania dowodowego, ilość zgłaszanych w toku sprawy wniosków, a nawet ewentualną medialność. Dodatkowo musimy liczyć się z kosztami związanymi z profesjonalnym prawnikiem od rozwodów. Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie sprawy rozwodowej, powinniśmy być gotowi na to, że czekają nas dość duże koszty. W pierwszej kolejności płaci się 600 zł za złożenie pozwu- należy wnieść to do właściwego sądu. Jeżeli nasza sprawa dotyczy również podziału majątku, wówczas konieczne okaże się uiszczenie dodatkowej zapłaty w wysokości od 300 do 1000 zł. Jeśli będzie nas prezentował dobry prawnik od rozwodów, to musimy zapłacić do Urzędu Skarbowego 17 zł. Dodatkowo dochodzi koszt kancelarii prawniczej od rozwodów- cena ustalana jest indywidualnie, w zależności od stopnia trudności sprawy. Nie możemy zapominać o tym, że w zależności od tego, jak będzie przebiegać sprawa, wówczas możemy ponieść koszty, które bezpośrednio związane są z przeprowadzeniem poszczególnych dowodów. Warto zapamiętać zasadę, która jasno określa, że to strona przegrywająca musi ponieść koszty procesu, niezależnie od tego, jaki był ich koszt.

  Pozew rozwodowy- na czym to polega?

  Ile kosztuje rozwód cywilny?Skoro orientujemy się, ile może kosztować pozew rozwodowy, warto wcześniej zainteresować się, na czym on polega. Jest to dość skomplikowana kwestia, dlatego też doskonałym rozwiązaniem wydaje się być kancelaria od rozwodów. Jeśli jednak chcemy spróbować zająć się sprawą na własną rękę, wówczas w pierwszej kolejności musimy przygotować pozew rozwodowy do sądu, który to powinien spełniać określone wymagania zgodnie z przepisami prawa. W przeciwnym wypadku pozew nie jest rozważany. Jak może wyglądać wcześniej wspomniany dokument? Przede wszystkim nie obędzie się bez oznaczenia sądu, a także bez imion i nazwisk obu stron (razem z adresem zamieszkania i numerem PESEL). Konieczne jest oznaczenie rodzaju pisma, a także dokładne oznaczenie żądania. Adwokaci od rozwodów mogą pomóc nam w przytoczeniu okoliczności faktycznych, które uzasadniają żądania strony. Wbrew pozorom jest to bardzo skomplikowana kwestia i wymaga odpowiednich przemyśleń. Na końcu konieczny okaże się podpis jednej strony, ewentualnie pełnomocnika. Na końcu wymienia się załączniki, czyli dokumenty, które załączyliśmy razem z pozwem. Warto pamiętać o dodatkowym elementach, jak chociażby wniosek o zwolnienie od kosztów, wniosek o przyznanie pełnomocnika, a także wnioski dowodowe.

  Jak może wyglądać sprawa rozwodowa w sądzie?

  Z pewnością przerażająca, jednocześnie zastanawiająca jest kwestia tego, jak przebiega sprawa rozwodowa. O szczegóły możemy zapytać adwokatów od rozwodów, którzy wyjaśnią nam krok po kroku, jak przebiega wcześniej wspomniany proces. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wyrok orzekający pada dopiero wtedy, kiedy zostanie przeprowadzona rozprawa rozwodowa. Wówczas sąd zajmuje się podsłuchiwaniem obu stron. W późniejszym etapie rozpoczynają się pytania, które odnoszą się nie tylko do sfery prywatnej, ale także do sytuacji majątkowej stron, możliwości zarobkowych, zakresu usprawiedliwionych potrzeb dzieci, kontaktów z rodzicami itp. Nie w sposób nie wspomnieć o sprawdzeniu zgłoszonych przez obie strony dowodów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w niektórych przypadkach sąd może pominąć poszczególne wnioski dowodowe w sytuacji, kiedy są one spóźnione lub były powołane jedynie dla zwłoki.

  Orzekanie o winie – możliwość wywalczenia alimentów?

  Wiele rozpraw sądowych ma na celu orzeczenie winy jednej ze stron rozpadu małżeństwa. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że jeżeli jedna ze stron jest winna za rozkład pożycia małżeńskiego, wówczas ma to bezpośredni wpływ na alimentacyjny obowiązek. Sąd może zatem orzec na żądanie małżonka, aby przyczynić się do zaspokojenia potrzeb finansowych drugiej strony. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że obowiązek alimentacyjny małżonka nie jest ograniczony w czasie. Pomimo wszystko należy zdawać sobie sprawę, że obowiązek alimentacyjny może wygasnąć, jeśli małżonek zdecyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Jeśli chodzi o kwestię alimentów- w zdecydowanie lepszym położeniu jest osoba, która zajmuje się wychowywaniem dziecka i to z reguły ona otrzymuje wcześniej wspomniane alimenty.