Jak nazywają się najpopularniejsze części samochodowe?

  Jak nazywają się najpopularniejsze części samochodowe?

  Jak nazywają się najpopularniejsze części samochodowe? Każdy samochód osobowy składa się z setek różnego rodzaju części i elementów, które odpowiadają za prawidłowe działanie wielu systemów. Odpowiednia dbałość o auto ma szczególne znaczenie, ponieważ przekłada się na możliwość bezpiecznego podróżowania. Warto wspomnieć w tym miejscu, że większość wypadków komunikacyjnych, do których dochodzi w naszym kraju, jest spowodowanych złym stanem technicznym samochodów. Niestety pojazdy poruszające się po naszych drogach są już dość leciwe, o czym świadczy ich średnia wieku.

  W Polsce wynosi ona około 15 lat, przy czym średnia w Unii Europejskiej to około 10 lat. Posiadając starszy samochód osobowy, powinniśmy więc o niego odpowiednio zadbać. Dzięki temu ryzyko awarii w trasie będzie znacznie mniejsze, a bezpieczeństwo jazdy zdecydowanie większe. Jak nazywają się najbardziej popularne części do aut japońskich i koreańskich?

  Z czego składa się silnik?

  Silnik każdego samochodu pełni kluczowe zadanie. Zapewnia on bowiem energię to tego, aby koła mogły się obracać i tym samym auto mogło się poruszać. W związku z tym, że jest to bardzo skomplikowany element, wymienimy jego najważniejsze części. Głównym elementem konstrukcyjnym każdego silnika jest blok, do którego następnie montowane są cylinder oraz głowica. Są to elementy wykonane z bardzo wytrzymałych stopów metali, odpornych na wysokie ciśnienie i temperatury. W głowicy pracują tłoki, które napędzają wał korbowy. Dla tych elementów niezwykle ważne są regularna wymiana oleju oraz filtra. Jeżeli cykle serwisu olejowego będą zbyt długie, wówczas istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia zabrudzeń i opiłków metali w oleju. Może być to z kolei bezpośrednim skutkiem zatarcia się silnika. Taka naprawa jest bardzo droga, niezależnie od tego jakiej marki auto posiadamy. Części do aut koreańskich, które musielibyśmy zakupić po zatarciu się silnika to koszt nawet dwóch tysięcy złotych. Doliczając do tego wynagrodzenie mechanika, remont może być dość dużym obciążeniem naszego budżetu domowego.

  Jak nazywają się najpopularniejsze części samochodowe?

  Każdy silnik do prawidłowej pracy potrzebuje również odpowiedniego osprzętu. Są to elementy, bez których poruszanie się samochodem również nie byłoby możliwe. Zaliczamy tutaj między innych układ chłodzący. Jak sama nazwa mówi jest on odpowiedzialny za obniżanie temperatury jednostki napędowej, dzięki czemu możliwe jest stosowanie lekkich stopów metali. Optymalna temperatura silnika nie powinna przekraczać 100 stopni Celsjusza. Utrzymanie jej jest możliwe dzięki chłodnicy i wentylatorom, które wymieniają gorąco silnika i chłodzą go przy pomocy obiegu specjalnego płynu.

  Bardzo ważne są również alternator i akumulator. Zapewniają one energię elektryczną dla całego samochodu i umożliwiają efektywne działanie wielu nowoczesnych systemów. Co ciekawe, w przypadku nowoczesnych samochodów osobowych, awaria akumulatora lub alternatora może doprowadzić do całkowitego zatrzymania się pojazdu w trakcie jazdy. Nie będzie bowiem możliwe wytworzenie iskry i powodowania zapłonu w silniku. Jeżeli nasz akumulator rozładuje się lub będzie zbyt słaby, wówczas nie będziemy mieli możliwości uruchomienia silnika i jazdy.

  Bardzo ważny jest również rozrząd. Jego zadaniem jest napędzanie wałków rozrządu, które z kolei odpowiadają za poprawne działanie wtrysków i zaworów. Najważniejszym elementem każdego rozrządu jest pasek lub łańcuch, które bardzo często służą również do napędzania pompy wody, pompy wspomagania kierownicy czy alternatora. Zerwanie się paska rozrządu jest bardzo groźną awarią, dlatego powinniśmy możliwie często kontrolować jego stan.

  Najważniejsze elementy zawieszenia

  Bardzo ważne części znajdują się również pod każdym samochodem osobowym. Możemy zaliczyć tutaj między innymi elementy zawieszenia, takie jak amortyzatory i sprężyny. Odpowiadają one za amortyzowanie wszelkich dziur i wybojów oraz o stabilne zachowanie się auta na zakrętach. Dbałość o odpowiedni stan zawieszenia jest bardzo ważna, ponieważ to te elementy w duże mierze odpowiedzialne są za bezpieczną jazdę. Na szczęście przeglądy techniczne, które musimy wykonywać co roku pozwalają na weryfikację stanu zawieszenia. Jeżeli byłoby ono w kiepskim stanie technicznym, wówczas diagnosta nie zaakceptuje przeglądu i będziemy musieli w pierwszej kolejności pozbyć się wszelkich usterek.

  Kluczowe znaczenie pełni również układ kierowniczy. Najważniejszymi elementami są w tym przypadku przekładnia, kolumna kierownicza, maglownica, końcówki drążków czy przeguby zewnętrzne. Niestety ze względu na kiepskiej jakości drogi w naszym kraju, elementy te zużywają się dość szybko. Istnieje wówczas bardzo duże ryzyko powstania luzów, które mogą prowadzić do powstania niebezpiecznych sytuacji. Na szczęście części do aut koreańskich znajdujące się w układach kierowniczych nie należą do najdroższych, więc ewentualne naprawy nie powinny stanowić dużego obciążenia dla portfela.

  Hamulce i ABS

  Każdy samochód osobowy do bezpiecznego poruszania się po drogach, musi posiadać sprawne hamulce. W nowoczesnych samochodach montowane są tarcze hamulcowe wykonane ze stali. Sprzężone są one z zaciskami hamulcowymi wyposażonymi w klocki hamulcowe. Zastosowanie systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ESP czy ASR sprawia, że podczas śliskiej nawierzchni, ryzyko wypadku jest znacznie mniejsze.