Ile kosztuje prywatny dom opieki

  Ile kosztuje prywatny dom opieki

  Ile kosztuje prywatny dom opieki – domy dla seniorów cieszą się w ostatnim czasie niemałą popularnością. Niegdyś owiane złą sławą, dziś za to miejsce do życia dla wielu osób w podeszłym wieku. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że do publicznego domu opieki bardzo trudno jest się dostać. Pozostaje więc prywatny dom opieki. Ile kosztuje pobyt w nim i od czego ten koszt zależy? Odpowiadamy. 

  Domy opieki uwielbiane przez seniorów

  Ile kosztuje prywatny dom opiekiKiedyś oddanie osoby w podeszłym wieku do domu opieki źle się kojarzyło. Zazwyczaj w oczach społeczeństwa dokonywały tego wyrodne dzieci, które nie chciały zajmować się rodzicami. Dziś jednak domy opieki przeżywają istny renesans. Dlaczego? Ponieważ o miejsce w nich często zabiegają nie dzieci, a same osoby starsze. Powodem jest fakt, iż czują się one osamotnione w swoim otoczeniu. Dzieci i wnuki pochłonięte są zwykle swoimi sprawami i obowiązkami. Inni starsi ludzie często zaś mieszkają daleko, przez co brakuje okazji do spotkań. Tymczasem w domu seniora osoba starsza ma zapewnione wszystko. Posiłki, czystość i towarzystwo innych – to właśnie jest jej potrzebne do szczęścia. Niemniej jednak sytuacja jest bardzo problematyczna, ponieważ miejsc w ośrodkach brakuje. Dotyczy to nie tylko publicznych placówek, ale również prywatnych. Choć dom spokojnej starości znajduje się w wielu gminach, chętnych nie brakuje. Co więcej, barierą przyjęcia seniora może być cena za pobyt w prywatnym ośrodku. Te są niemałe, a jak wiadomo seniorzy nie osiągają wysokich dochodów. Średnia emerytura wynosi około 2 000 zł netto, a jak kształtują się ceny za pokój?

  Wysoki i niższy standard

  Za pokój jednoosobowy musimy zapłacić około 4 000 zł. Ceny mogą jednak dochodzić do nawet 8 000 zł. Jeśli chcemy mieszkać w pokoju dwuosobowym, cena nieco spada. Wtedy za pokój zapłacimy od 3 000 zł do 6 000 zł. Niemniej jednak senior musi liczyć się z tym, że będzie on współdzielił z kimś swoją przestrzeń. Nie dla wszystkich jest to do przyjęcia. Niestety, koszta również robią swoje. Pokój jednoosobowy to najdroższa opcja pobytu w domu spokojnej starości. Cena za pokój zawiera również wyżywienie, opiekę pielęgniarki czy opiekuna medycznego oraz koszty utrzymania ośrodka. Senior zwykle musi jednak dopłacić za ewentualne zabiegi czy wizyty u lekarza. Dom seniora to nie sanatorium, a więc zabiegi lecznicze nie są wliczone w cenę. Zgodnie z powyższym opłaty za pokój są bardzo rozbieżne. Skąd bierze się owa rozbieżność? Przede wszystkim stąd, że ośrodki znajdują się w różnych miejscach w Polsce. W większych miastach z pewnością zapłacimy nieco więcej, niż w mniejszych miejscowościach. Z drugiej strony wybierając ośrodki położone w górach czy nad morzem również musimy liczyć się z wysokimi cenami. Czasami cena jest wyższa, ponieważ senior może liczyć na dodatkowe usługi. Przykładem są prywatne wizyty u lekarza lub masaże lecznicze. Cena może być również niższa, jeśli na pobyt w domu opieki zdecydują się małżonkowie. Wtedy też cenę obniża się przykładowo o 10 czy 20 procent. Często mają oni również pierwszeństwo przy przyjęciu, bowiem nie sposób ich przecież rozdzielić od siebie. 

  Dom pobytu dziennego

  Nie wszystkie ośrodki proponują seniorom pobyt całodobowy. Niektóre z nich oferują pobyt dzienny. Oznacza to, że senior, po wyznaczonym czasie, wraca do domu. Pobyt w takim ośrodku jest o wiele tańszy, jednak tego typu placówek jest o wiele mniej. Co więcej, nie zawsze spełniają one wymogi starszych osób. Senior ma bowiem zapewnione wyżywienie czy organizację czasu, jednak w dalszym ciągu musi zadbać o swoje mieszkanie czy posiłki dodatkowe. Pobyt w ośrodku dziennym kosztuje zwykle około 1 000 zł miesięcznie. Na taki wydatek jest sobie w stanie pozwolić większość seniorów bądź też ich dzieci. Dom pobytu dziennego może także oferować dodatkowe usługi, które będą także ekstra płatne. 

  Finansowanie pobytu w domu opieki

  O ile w publicznych ośrodkach senior ma zapewniony pobyt bez względu na osiągane dochody, o tyle w prywatnych placówkach już nie. Dlaczego? Pobyt w publicznych placówkach dofinansowuje państwa lub gmina. Tymczasem za placówkę prywatną senior płaci z własnej kieszeni. Jeżeli jego emerytura wynosi około 2 000 zł, to skąd wziąć resztę potrzebnych pieniędzy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej różnicę kosztów pokrywa rodzina seniora, choć wcale nie ma ona takiego obowiązku. Senior może zdecydować się na niższy standard pokoju, jeśli chce zaoszczędzić. Może również wybrać ośrodek, który proponuje nieco niższe ceny. Niemniej jednak w dalszym ciągu musi on pokryć wszelkie koszty pobytu w placówce. 

  W dzisiejszych czasach coraz więcej seniorów chce korzystać z prywatnych domów opieki. Problemem jest jednak koszt pobytu w nich. Najniższa cena to około 3 000 zł, choć zdarza się ona rzadko. Zazwyczaj prywatne placówki pobierają za pobyt nieco więcej. Niemniej jednak wszystko zależy od popytu na usługi i atrakcyjności regionu. Najdroższe, ale i najpopularniejsze są domy opieki położone nad morzem lub w górach. Mniejszą popularnością cieszą się zaś domy położone na wsiach.