Domy drewniane – budowa, koszt, wykonanie

    Domy drewniane - budowa, koszt, wykonanie

    Domy drewniane – budowa, koszt, wykonanie. Decyzja o stawianiu nieruchomości o konstrukcji szkieletowej to dla inwestora krok w kierunku konieczności poznania wielu aspektów związanych z materiałami, jakich używa się w tego typu budownictwie. Najważniejszym surowcem jest oczywiście drewno, będące kluczowym i podstawowym budulcem stanowiącym o jakości domy kanadyjskie https://domyhbe.pl . Jednak po wzniesieniu i ustabilizowaniu szkieletu, nie można zapomnieć o właściwym ociepleniu ścian i stropów.

    Termin „dom pasywny” może dotyczyć także popularnej kanadyjki. Po dobrze ugruntowaną wiedzę warto udać się do najlepszego ze źródeł  — Stanów Zjednoczonych Ameryki. To właśnie tam popełniono mnóstwo błędów, z których polscy budowniczowie mogą teraz wyciągać wnioski.

    Korzyści wynikające z ocieplenia

    Mówiąc o korzyściach związanych z zastosowaniem termoizolacji, warto odwołać się do kluczowego argumentu — portfela przyszłego posiadacza nieruchomości. Domy kanadyjskie mają bardzo lekką konstrukcję, która sprzyja niesamowicie szybkim wahaniom temperatur. Budynek jest w stanie momentalnie się nagrzać, ale też nie „trzyma” uzyskanego ciepła. Zasady są zatem zgoła inne od tych, którymi rządzą się typowe dla naszej szerokości geograficznej wytwory architektoniczne z cegły i betonu. W klasycznym budownictwie wszystko po prostu dzieje się wolniej.

    Budowa domu drewnianego
    Budowa domu szkieletowego Szczecin

    Główną korzyścią związaną z rozsądnym dociepleniem budynku, jest przede wszystkim zoptymalizowanie wydatków na ogrzewanie zimą. W Polsce okres ten potrafi zaskakiwać, słupki rtęci od późnej jesieni do wczesnej wiosny mogą nigdy nie spaść drastycznie poniżej zera, a czasem mróz potrafi przybrać najgorszą możliwą postać i utrzymywać się przez kilkanaście dni. Dlatego inwestor powinien być przygotowany na wszystko. Nawet w trakcie łagodnych zim, chcąc utrzymać komfortową temperaturę oscylującą wokół dwudziestu stopni, trzeba sporo przeznaczyć na ogrzewanie. Na szczęście przepisy Unii Europejskiej dotyczące wymogów energetycznych, którym podlegają nowo budowa domu cennik, są coraz bardziej restrykcyjne. Już na etapie projektowym zmusza to do myślenia o zastosowaniu właściwej termoizolacji. Pozostaje pytanie o to, która jest tą najkorzystniejszą dla domu kanadyjskiego?

    Styropian czy wełna?

    Odpowiedź jest zasadniczo dość prosta: wełna. Jej kluczowymi zaletami są nie tylko niepalność i lepsze właściwości związane z akustyką, ale przede wszystkim paroprzepuszczalność. Styropian nie może pochwalić się tak wysoką skutecznością związaną z prawidłową dystrybucją wilgotnego powietrza w obrębie ścian. Zasada rezygnacji ze styropianu powinna zainteresować przede wszystkim tych, którzy zdecydują się na wykorzystanie wentylacji grawitacyjnej zamiast mechanicznej w budynkach parterowych. Ze względu na słaby ciąg kominowy, usuwanie wilgoci z domu jest o wiele mniej skuteczne, a co za tym idzie, narażona zostaje drewniana konstrukcja szkieletu.

    Kolejną wadą styropianu jest jego gorsza podatność na modelowanie. Wełnę, którą układamy pomiędzy elementami konstrukcyjnymi, możemy dowolnie wepchnąć w szpary i ewentualne nierówności. Docinanie płyt styropianowych na idealny wymiar sprawia o wiele więcej trudności, co sprzyja powstawaniu mostków termicznych.

    Prawidłowe ułożenie i dobór warstw ściennych

    Domy drewniane - budowa, koszt, wykonanieAby uzyskać jak najlepsze efekty termiczne, w przypadku domów kanadyjskich nie należy oszczędzać na materiałach. Kluczowy jest dobór właściwej wełny mineralnej o jak najwyższym współczynniku odpowiadającym za izolacyjność. Można też pokusić się o wykorzystanie nowszych metod natryskowych, ale ich zastosowanie będzie wiązało się z wyższym rachunkiem u ekipy montażowej. Przy kładzeniu wełny trzeba pamiętać, że konieczne jest użycie folii o odpowiednich parametrach. Ta, którą kładziemy od strony wewnętrznej, powinna cechować się zdolnością skutecznej paroizolacji. Dopiero na nią można układać płyty gipsowe, boazerię lub inne wykończenia ścian.

    Od strony zewnętrznej stosuje się dodatkowo folię wiatroizolacyjną. Na ścianach oprócz tynku można pokusić się o położenie dodatkowej warstwy ocieplenia. Jest to też wymóg przy stawianiu domu pasywnego. Warto pamiętać, że drewno samo w sobie jest doskonałym izolatorem, więc można zastanowić się nad wykorzystaniem go w ramach planowanej elewacji. Doskonale sprawdzi się ono zarówno latem, jak i zimą, a efekt wizualny pozostanie ponadczasowy. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność okresowej konserwacji i impregnacji okładziny.

    Poruszając tematykę ocieplenia, trzeba mieć na uwadze też inne elementy, jak chociażby drzwi i okna. Producenci starają się jak mogą, aby nadążać za zaostrzonymi wymogami unijnymi. Posiadacze domów kanadyjskich mogą swobodnie skorzystać z dobrodziejstw, jakie dają nam okna trzyszybowe i drzwi osadzone na głębokich profilach. Zasadniczo wiele zagadnień w obrębie tego tematu pozostaje wspólnych z klasycznym budownictwem, a wybór dostępnych materiałów jest równie szeroki, jak nie identyczny. Ich wykorzystanie powinno być głosem rozsądku pomiędzy możliwością inwestycyjną, a chęcią uzyskania prawidłowych parametrów izolacyjnych nieruchomości. Wszystkie działania dotyczące ocieplenia warto konsultować z architektem, już na etapie projektowym.