Wiązary dachowe drewniane – zalety i wady więźby prefabrykowanej

    Wiązary dachowe drewniane - zalety i wady więźby prefabrykowanej

    Wiązary dachowe drewniane – zalety i wady więźby prefabrykowanej. Planowanie budowy domu jest procesem, na który składa się kilka czynników. Podstawowym aspektem są rzecz jasna fundamenty, obecność instalacji cieplnej i wodnej, jak również jakość materiałów budowlanych, które mają zostać wykorzystane podczas tego procesu . Należy jednak nie zapominać, iż dach stanowi równie ważny element każdego domu jak i ściany. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat wiązarów dachowych typu drewnianego.

    Wiązary dachowe – co to takiego?

    Wiązary dachowe na więźbę budynku mieszkalnego stanowią elementy, bez których trudno wyobrazić sobie konstrukcję dachu. Stanowią bowiem o nośności jego konstrukcji, a ich głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru pomiędzy dachem a ścianami obiektu budowlanego. Dzięki ich uniwersalności wiązary dachowe można zastosować w każdym typie konstrukcji. Sprawdzają się doskonale zarówno w kontekście dachów o znacznej powierzchni i rozpiętości, jak i w tych tradycyjnych. Wiązary dachowe sprawiają, iż można ograniczyć niepotrzebne punkty podparcia.

     Głównym elementem wiązarów dachowych, bez względu na sposób ich przeznaczenia oraz konstrukcję to pasy, które dzieli się na górne i dolne. To właśnie one stanowią podparcie dla krzyżulców oraz słupków. Słupki są elementami pionowymi, które są odpowiedzialne za podpieranie zewnętrznej konstrukcji dachu. Dach nie może również obyć się bez krzyżulców, stanowiących ukośne elementy, stosowane szczególnie w kontekście dachów o małym kącie spadku. Zarówno słupki jak i krzyżulce mocuje się wraz z pasami z reguły przy pomocy blach węzłowych. Warto jednak wiedzieć, iż pomimo popularności tego rozwiązania nie jest on jedynym sposobem mocowania elementów. 

    Wiązary dachowe drewniane – jak je zamontować?

    Wiązary dachowe drewniane, a raczej ich elementy łączy się przy pomocy węzłów. Z uwagi na znaczne obciążenia, którym jest poddawany dach, a szczególnie w okresie zimowym, łączenie elementów powinno być oparte na precyzyjnie określonych parametrach. Dzięki temu dach jest stabilną i wytrzymałą konstrukcją, a co za tym idzie – doskonale spełnia swoją funkcję. Łączenie elementów wiązarów dachowych jest więc niezwykle istotne, celem osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Warto zamontować elementy w sposób rzetelny już na początku. Pozwoli to uniknąć konieczności naprawy dachu po krótkim czasie, a więc obniżyć koszty. 

    W trakcie budowy domu jednorodzinnego najczęściej wykorzystywanym materiałem są wiązary dachowe na więźbę z drewna. Takie rozwiązanie wybiera się coraz częściej, gdyż drewno jest nie tylko ekologiczne, ale także lekkie. Odpowiednio obrobione sprawdza się doskonale w kontekście wiązarów dachowych. Rzecz jasna, drewno nie jest jedynym materiałem stosowanym w tym kontekście. Równie dobrze wiązary dachowe mogą zostać wykonane z żelbetu bądź stali. W takim przypadku jednak należy mieć świadomość, iż koniecznym będzie dodatkowe wzmocnienie ścian nośnych oraz fundamentów. W przeciwnym razie można spotkać się z nie zadowalającymi efektami zastosowania cięższych materiałów w postaci wiązar dachowych. Właśnie z tego powodu to drewno jest najczęściej wybieranym surowcem do tego celu. 

    Jak wybrać wiązary dachowe?

    Końcowa forma dachu jest zależna nie tylko od projektanta, ale również od inwestora. W trakcie tworzenia planu budynku koniecznym jest uwzględnienie kilku aspektów:

    • Jaki będzie kształt dachu?
    • Jaka będzie jego rozpiętość?
    • Realne obciążenia dachu oraz ich skala (biorąc pod uwagę obszar geograficzny),
    • Czy dany budynek będzie parterowy czy też piętrowy, a jeśli tak to jaki jest plan zagospodarowania piętra (kontekst użytkowy).

    Głównym typem konstrukcji stosowanym w tym kontekście jest krokiew, zawierająca w sobie dwa punkty oparcia. Istnieją również inne jej rodzaje np. więźba krokwiowo-jętkowa, która stanowi idealną technologię do dachów o znacznym kącie spadku. W tego rodzaju konstrukcjach stosuje się dodatkową formę wzmocnienia więzarami jętkowymi, które lokuje się w połowie długości krokwi. Dzięki uzyskaniu wzmocnienia można w spokoju planować użytkowe poddasze. Rzecz jasna, rozwiązań w tym kontekście jest znacznie więcej. Jednym z nich jest zastosowanie więźby płatwiowo-jętkowej, która zawiera dodatkowo ściany stolcowe. Te elementy są odpowiedzialne za wzmocnienie konstrukcji. 

    W przypadku dachu o rozpiętości przekraczającej 12 metrów z reguły stosuje się więźby z dźwigarami. To właśnie ten typ jest w stanie zapewnić stabilność konstrukcji, nawet przy dużej konstrukcji dachu. Dźwigary są też inaczej nazywane wiązarami kratowymi. Te elementy pozwalają wyeliminować ściany wewnętrzne, a z tego powodu rozwiązanie tego typu znajduje zastosowanie w kontekście budowy wielkich obiektów. Ma się tu na myśli magazyny, hale czy też budynki publiczne. Warto jednak wiedzieć, iż więźbę z dźwigarami coraz częściej stosuje się również w przypadku domów jednorodzinnych. Ma to znaczenie szczególnie dla budynków, w których kąt nachylenia dachu mieści się pomiędzy 14 a 20 stopniami. Aby wybrać odpowiednio wiązary dachowe należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób dach będzie użytkowany.