Podłogi interaktywne w lokalach rozrywkowych

Podłogi interaktywne w lokalach rozrywkowych. Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie projektowania oraz aranżacji wnętrz coraz częściej korzystają ze zdobyczy najnowszych technologii. Przestrzeń publiczna, coraz częściej zarządzana przez systemy komputerowe, powoli staje się naszą codziennością. Będziemy w kolejnych latach świadkami ewolucji wpływu technologii na przestrzenie, w jakich na co dzień żyjemy.

Podłogi interaktywne w lokalach rozrywkowych

To wszystko dzieje się już teraz. Wystarczy wymienić takie zjawiska, jak podłogi interaktywne. Można je traktować jak wielkoformatowe monitory, gdzie dokonuje się wszelkiego rodzaju manualnych działań, mających przysłużyć się naszemu rozwojowi intelektualnemu, rozwinąć naszą wrażliwość, nakierować na pewne zjawiska. W nowoczesnych klubach największych metropolii na świecie widać dokładnie wpływ nowych rozwiązań w postaci ścian czy podłóg interaktywnych. Jeśli w klubie, gdzie bawią się dziesiątki ludzi, zostały zastosowane te nowoczesne technicznie rozwiązania, można zrezygnować z wszelkiego rodzaju oświetleń dodatkowych, przez co zmniejszą się też koszty używanej energii.

Feria barw i motywów na roztańczonej podłodze

Mieszczące się w lokalach przeznaczonych do zabawy, podłogi interaktywne są odpowiedzialne za prezentację określonego obrazu. Może być on statyczny lub dynamiczny. Nie da się ukryć, że rodzaj animacji i grafiki wybierany jest pod kątem muzyki granej w danym miejscu. Jeśli znajdujemy się w klubie grającym wyłącznie muzykę latynoską, z pewnością osoby odpowiedzialne za aranżację podłogi pod kątem animacji zdecydują się na motywy w barwach ciepłych, słonecznych i bardzo intensywnych. Animacja może wciągać w interakcję wszystkie osoby znajdujące się na parkiecie interaktywnej podłogi. Pod wpływem dotyku buta może się odgrywać dynamiczna iluzja przestrzeni, co z pewnością stanowi niezwykle ciekawe uatrakcyjnienie wizualne całej zabawy. W miejscach, gdzie podłogi do tańca są kolorowe, można bawić się znacznie przyjemniej, niż na parkietach zwykłych, oświetlanych jedynie wiązkami świateł. Wszystko sprawia wrażenie, jakbyśmy w jednej chwili znaleźli się w odległej, wirtualnej rzeczywistości.

Nowoczesne systemy informatycznego zarządzania

Sprawiają, że podłogi interaktywne traktować można jako rozległe monitory, ale też bez nadmiernej troski, że coś pod wpływem masy naszego ciała ulegnie zniszczeniu. Można spokojnie tańczyć, skakać, po prostu bawić się bez lęku, że powierzchnia pęknie i nagle cały obraz znajdujący się pod nami zgaśnie. W lokalach rozrywkowych podłogi interaktywne są na tyle wszechstronnie zaprojektowane, że mogą pełnić także funkcje szafy grającej, gdzie za pomocą dotyku na panelu wybiera się poszczególne piosenki do zabawy. Nie trzeba więc już korzystać z przekładanych płyt. Ulubioną piosenkę włączany w systemie za pomocą kilku ruchów dłoni czy stopy na interaktywnym menu. Jeszcze kilka lat temu takie rozwiązanie mało komu przychodziło do głowy. Informatyczne zarządzanie przestrzenią sprawiło, że w kwestii wystroju danego wnętrza na powrót zapanowała moda na minimalizm.

Wirtualne spędzanie wolnego czasu

Wiadomo, że do lokali rozrywkowych chodzimy po to, aby nawiązać kontakt z żywym człowiekiem, spędzić z nim miło czas, bawić się, zawierać nowe przyjaźnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłogi interaktywne wykorzystać jako pomysł do różnych zabaw, dzięki którym czas spędzony razem nie będzie stracony. Za pomocą połączeń podłóg interaktywnych z systemami informatycznymi można np. bawić się w cały szereg gier towarzyskich, skonstruowanych podobnie jak standardowe gry planszowe, ale oczywiście w znacznie większym formacie. Dzięki temu można samodzielnie pokonywać dystanse określonych tras na drodze do celu będącego wygraną metą. Korzystając z podłóg interaktywnych w czasie zabawy dyskotekowej można także bezpośrednio oglądać teledyski czy koncerty ulubionych wykonawców, jeśli nie przeszkadza nam to, że depczemy po czyimś wizerunku. Jeśli grupa biesiadników lubi bawić się przy wygaszonej podłodze – nie ma problemu. Wizualizacje oraz wszelkiego rodzaju animacje kolorystyczne zostają po prostu wyłączone.

Nowe technologie w Polsce

Nowatorskie podłogi interaktywne są w Polsce produktami stosunkowo nowymi. Trudno jest przyznać, że są produktami ogólnie dostępnymi. Dopiero wszystko płynie w kierunku, by znalazły zastosowanie wszędzie, gdzie tylko się da. Nie tylko w lokalach rozrywkowych, ale także szkołach, urzędach i wszelkich miejscach, gdzie ich przydatność podniesie komfort funkcjonowania na inteligentnym poziomie. Dziś podłogi interaktywne są inwestycjami dość kosztownymi, dlatego nie są jeszcze tak powszechne w stosowaniu, tym bardziej w Polsce, która jako kraj, przy swoich najlepszych staraniach, jest jednak pewnym typem prowincji. Specjaliści do spraw informatyki zgodnie twierdzą, że za kilka lub kilkanaście lat z podłogami interaktywnymi będzie podobnie jak z komputerami czy tabletami. Nowoczesne sprzęty elektroniczne też z czasem zaczynały stopniowo tanieć, aż w końcu stały się przystępnymi produktami na kieszeń każdego człowieka.