W co należy zaopatrzyć się do jazdy konnej?

  W co należy zaopatrzyć się do jazdy konnej?

  W co należy zaopatrzyć się do jazdy konnej? Jeśli ktoś zamierza na poważnie zająć się jeździectwem, powinien przygotować się na konieczność poniesienia początkowych wydatków. Związane są one z potrzebą dokonania zakupu profesjonalnej odzieży oraz akcesoriów dla konia. Jakie produkty są niezbędne do tego, by jazda konna była komfortowa i wygodna?

  Odzież jeździecka

  W co należy zaopatrzyć się do jazdy konnej?

  Nie ulega wątpliwości, że w jeździectwie, szczególnie jeśli mowa o tym bardziej profesjonalnym, odpowiedni strój stanowi gwarancję uprawiania tej dyscypliny sportu w sposób komfortowy. W celu nabycia odpowiednich produktów warto jest odwiedzić sklep dla jeźdźców.

  Na stopach powinno znaleźć się odpowiednie obuwie. Co odróżnia je od tych klasycznych, w których na przykład można biegać? Przede wszystkim fakt, iż nie posiadają one sznurówek. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa. Sznurówki mogłyby zaplątać się w strzemieniu.

  Pierwszym rodzajem obuwia są tak zwane – oficerki. Są to wysokie buty, sięgające niemal do kolana. Najlepiej sprawdzają się one w okresie zimowym. Deszcz również nie stanowi dla nich problemu. Mankamentem jest fakt, iż słabo oddychają. Jeśli jest zbyt ciepło, stopa może się pocić.

  Niższe buty zwane są sztybletami. Sklep dla jeźdźców oferuje je w wersji gumowej oraz skórzanej. Te pierwsze lepsze są dla osób, które jazdę konną traktują jako hobby i jeżdżą okazjonalnie. Skórzane sztyblety są zdecydowanie bardziej komfortowe oraz posiadają twardsze przody. Ma to znaczenie gdy dojdzie na przykład do przydepnięcia jeźdźca przez konia. Oczywiście buty wykonane ze skóry będą również droższe.

  Spodnie dla jeźdźca określa się mianem bryczesów. Charakteryzują się one wysokim stanem oraz tym, że posiadają drapany materiał na kolanach, który umożliwia lepsze trzymanie się w siodle. Dzięki wysokiemu stanowi plecy jeźdźca są odpowiednio przykryte, a spodnie nie zsuwają się.

  Sklep dla jeźdźców w swej ofercie posiada różne rodzaje bryczesów. Droższe modele posiadają sztywniejszy materiał na pośladkach lub też na całej powierzchni, która styka się z siodłem. Dzięki zastosowaniu tego zabiegu materiał nie ślizga się podczas jazdy. Dodatkowo spodnie posiadają wygodne szwy, co zapobiega powstawaniu ewentualnych obtarć.

  W przypadku odzieży zakładanej na górną część ciała, niezbędne jest posiadanie koszulki. Może być to na przykład koszulka polo, choć jej rodzaj nie odgrywa tu decydującego znaczenia. Najważniejsze jest to, by podczas jazdy nie krępowała ona ruchów jeźdźca. Materiał, z którego została wykonana powinien być wygodny i oddychający. Jeśli jednak temperatura nie sprzyja jeździe w samej koszulce, można zaopatrzyć się w kamizelkę. W chłodniejsze dni sprawdzi się ona doskonale, a brak rękawów nie krępuje ruchów podczas jazdy.

  Dodatkowym elementem oferowanym przez sklep dla jeźdźców są rękawiczki. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie obtarciom, które mogą powstawać na dłoniach podczas trzymania wodzy. Dodatkowo jeśli korzysta się z nich w okresie zimowym, mogą stanowić również ochronę przed chłodem. Istnieją również wersje przeznaczone do korzystania latem. Wykonane są one wówczas z cienkiego, wentylowanego materiału. Korzystanie z rękawiczek umożliwia lepsze trzymanie wodzy.

  Jednak najważniejszy element wyposażenia stanowi toczek, który chroni głowę jeźdźca podczas ewentualnego upadku. Odwiedzając sklep dla jeźdźców można trafić na toczki w różnych kategoriach cenowych. Te najtańsze również chronią głowę, jednak droższe modele dodatkowo wyposażone zostały w wywietrzniki oraz wygodniejszą regulację, co zwiększa komfort użytkowania.

  Najmniej widocznym elementem są skarpety. Mimo wszystko spełniają one ważną rolę. Powinny one sięgać niemal do kolana jeźdźca i stanowić zabezpieczenie przed otarciami, w przypadku kiedy podwiną się bryczesy.

  Akcesoria dla konia

  Odpowiednio wyposażony musi być również koń. Sklep dla jeźdźców jest miejscem, w którym znajdziemy dla niego wszystkie potrzebne rzeczy.

  Podstawą jest oczywiście siodło. W zależności od rodzaju jazdy konnej posiadają one różnice między sobą. Inne siodło należy nabyć do ujeżdżania, natomiast inne sprawdzi się przy skokach.

  Żeby jednak siodło nie dotykało bezpośrednio grzbietu zwierzęcia, należy pod nie położyć czarpak. Jest to futrzana podkładka pod siodło, której zadaniem jest ochrona konia przed otarciami.

  Niezbędnym elementem jest również odpowiednie ogłowie oraz wodze, służące jeźdźcowi do prowadzenia konia.

  Oprócz akcesoriów typowo jeździeckich, sklep dla jeźdźców jest również miejscem, w  którym znajdziemy produkty służące do pielęgnacji konia. Zaliczają się do nich różnego rodzaju szczotki, gąbki i grzebienie. Znaleźć można również preparaty witaminowe i kosmetyki.

  Po zaopatrzeniu się we wszystkie potrzebne akcesoria można już oddać się niewątpliwej przyjemności, jaką jest jazda konna. Największą zaletę tego sportu stanowi bowiem możliwość obcowania z koniem i podziwianie piękna otaczającej nas natury. Warto w tym celu ponieść pewne wyrzeczenia, które są konieczne przy sprawowaniu opieki nad tym zwierzęciem.