Pierwsze kroki w siodle, czyli nauka jazdy konnej

  Pierwsze kroki w siodle, czyli nauka jazdy konnej

  Pierwsze kroki w siodle, czyli nauka jazdy konnej. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi jest świadoma jak ważną rolę w życiu odgrywa aktywność fizyczna. Warto znaleźć taką dyscyplinę sportu, która sprawi że wysiłek wkładany w treningi będzie przynosił wiele radości, utrzymując motywację na wysokim poziomie. Nie każdy odnajduje przyjemność w uprawianiu joggingu, pływaniu, czy jeździe na rowerze. Niektórym do prawdziwej satysfakcji z kolejnych sportowych wyzwań potrzeba bliskiego kontaktu z naturą, ze zwierzętami. Dla takich właśnie osób wspaniałym sposobem na spędzanie czasu jest jazda konna. Jak zacząć? Co warto wiedzieć? Jaki sprzęt jeździecki wybrać? 

  Jazda konna wymaga nie tylko dyscypliny, ale i otwartości oraz chęci zbudowania więzi z koniem. Wspaniale wpływa na kondycję fizyczną i sylwetkę. W dodatku ma pozytywny wpływ na psychikę, z uwagi na współpracę jeźdźca z koniem. Aby zostać prawdziwym jeźdźcem warto dać sobie szansę na skoncentrowanie się w wyłącznie na przyjemności z jazdy. Można zadbać o to zapewniając sobie komfort, dzięki odpowiednim sprzętem do jazdy konnej.

  Podstawowa ochrona 

  Pierwsze kroki w siodle, czyli nauka jazdy konnejPodstawowym elementem wyposażenia każdego jeźdźca jest odpowiednio dopasowany kask. Co ciekawe, kask jeździecki ma za zadanie nie tylko ochronę głowy jeźdźca w razie upadku, ale także zabezpieczenie jego szyi. Na rynku znaleźć można różne rodzaje kasków. Najważniejszym aspektem podczas dokonywania wyboru powinien być odpowiedni, wzmacniany materiał oraz rodzaj zastosowanego zapięcia. Obecnie normą są tzw. zapięcia trzypunktowe. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty, jakie posiadają konkretne modele, aby upewnić się, że producenci na najwyższym poziomie zadbali o bezpieczeństwo jeźdźca. Zdecydowana większość kasków wyposażona jest w możliwość regulowania ich wielkości tak, aby zapewnić jak największy stopień dopasowania do głowy jeźdźca. Dla wielu osób uprawiających jazdę konną istotny jest również design sprzętu jeździeckiego, z którego korzystają. Producenci świadomi są tych wymagań i również kaski ochronne oferują w rozmaitych konfiguracjach. Nie tylko kolorystyka, ale i kształt, mogą znacznie się od siebie różnić. Dzięki temu każdy jeździec może wybrać kask, w którym będzie nie tylko czuł się bezpiecznie, ale też prezentował się elegancko i modnie. Rozpoczynając przygodę z jeździectwem warto zdawać sobie sprawę, że ten sport bywa niestety kontuzjogenny. Z tego powodu dbając o bezpieczeństwo  można pokusić się o zakup kamizelki ochronnej. Jest to profesjonalny rodzaj ochraniacza na kręgosłup, często z dodatkową ochroną klatki piersiowej. Droższe modele kamizelek posiadają również specjalistyczny wyzwalacz poduszek powietrznych, które mają za zadanie amortyzować uderzenie spowodowane upadkiem. Zamontowane są w najbardziej newralgicznych punktach, minimalizując ryzyko urazu kręgosłupa. 

  Komfortowe buty jeździeckie

  Specjalistyczne obuwie przeznaczone do treningów jeździeckich to niezwykle ważny element ubioru jeźdźca i niezbędny sprzęt jeździecki. Odpowiednio dopasowane buty znacznie wpływają na poziom bezpieczeństwa, zapewniając stabilizację i minimalizując ryzyko wypadnięcia stopy ze strzemion. Obuwie jeździeckie jest często wzmocnione w miejscach najbardziej podatnych na przetarcia, niektóre modele dodatkowo izolują przed chłodem lub wilgocią. Nie wszyscy jeźdźcy decydują się korzystać z klasycznych butów jeździeckich na każdym treningu. Alternatywę stanowią tzw. sztyblety, czyli krótkie buty jeździeckie (sięgające do kostki jeźdźca). Stosuje się je w połączeniu z tzw. czapsami. Są to specjalistyczne wykonane ochraniacze na łydki, dzięki którym jeździec może podczas treningów uniknąć bolesnych otarć łydek o siodło.

  Modna odzież jeździecka

  Wśród sprzętów jeździeckich niezbędnych do komfortowego treningu znaczną rolę odgrywają także profesjonalne spodnie, czyli tzw. bryczesy lub breginsy. Są doskonale dopasowane do ciała, a dzięki wysokiej elastyczności pozwalają na pełną swobodę ruchów. Niektóre modele breginsów i bryczesów zapewniają dodatkowo wyższą przyczepność do siodła, wykonane są z tzw. oddychającej tkaniny pokrytej filtrem UVP. Mnogość kolorów i fasonów pozwala na częste zmiany jeździeckiego wizerunku. Jeźdźcy często trenują w standardowych koszulkach polo, bluzach i swetrach. Warto jednak zwrócić uwagę, że elegancki strój jeździecki stanowi charakterystyczny element uprawiania tego sportu. Dress code w wielu stadninach jest ważnym punktem treningów, dlatego dokonując zakupu sprzętu jeździeckiego w dobrym tonie jest zadbanie również o jeździecką bluzę, sweter czy modną kamizelkę.

  Troska o dłonie

  Podczas jazdy konnej warto zadbać o to, aby na dłoniach jeźdźca nie powstały otarcia. Profesjonalne rękawiczki do jazdy konnej pozwalają także zminimalizować ryzyko wyślizgiwania się wodzy. Zazwyczaj jeźdźcy zaopatrują się w rękawiczki letnie (wykonane z cienkich materiałów lub siateczki) i zimowe (grubsze, podszywane zwykle polarem). Od wewnętrznej strony rękawiczki do jazdy konnej posiadają specjalne, antypoślizgowe wszywki, dzięki którym łatwiej jest utrzymywać w dłoniach wodze. Dopasowany odpowiednio sprzęt jeździecki stanowić powinien dla każdego absolutną podstawę do rozpoczęcia nauki jazdy konnej. Warto poświęcić nieco czasu na dobór poszczególnych elementów sprzętu, aby zapewnić sobie komfort z treningów i zmniejszyć ryzyko doznania kontuzji. Jak w każdym sporcie, niezbędna jest również motywacja i chęć podejmowania kolejnych wyzwań. Dbając o te aspekty można nie tylko wzmocnić kondycję, atrakcyjnie spędzać czas i nauczyć się nowych rzeczy. Można również poczuć pełnię szczęścia i radość z każdego treningu!