Fotowoltaika

  Ponieważ odnawialne źródła energii cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dzisiaj na warsztat bierzemy kolejną z nich o nazwie fotowoltaika. W sieci jest bardzo dużo artykułów o tym jak fotowoltaika wpływa na świat, jaka jest oszczędna i generalnie cudowna. W istocie rzeczy tak jest, a tym, co mnie akurat interesuje najbardziej są pieniądze.

  Oczywiście nie mam zamiaru nikogo namawiać na zakup paneli słonecznych, ale zachęcam za to do oszczędzania dzięki nim. W dniu dzisiejszym chciałbym opowiedzieć, na czym polega fotowoltaika oraz zjawisko promieniowania słonecznego. Fotowoltaika to nauka, która zajmuje się badaniem przetwarzania światła lub energii słonecznej na energię elektryczną. Krótko ujmując jest to po prostu produkcja prądu elektrycznego przy wykorzystaniu promieniowania słonecznego i tym właśnie zajmuje się fotowoltaika.

  Fotowoltaika – koszty

  Oczywiście nie jest to mała inwestycja, jednak po mimo wysokich kosztów fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Przede wszystkim dla ekologii, mówi się, że ogniwa słoneczne pojawiają się tam gdzie ekologia to coś więcej niż ekonomia natomiast warto dodać, że fotowoltaika jest po prostu praktyczna, bo w końcu wszędzie tam gdzie pojawia się promieniowanie słoneczne możemy produkować energię elektryczną. Największe zastosowania fotowoltaika ma w przemyśle kosmicznym i wszelkiego rodzaju technologiach, których głównym celem jest podbój kosmosu. To, co może najbardziej szokować to fakt, że ogniwa te potrafią przepracować ponad dwadzieścia pięć lat bez żadnej usterki. Żeby spotkać takie panele słoneczne w codziennym życiu nie trzeba ruszać w kosmos, wystarczy wyjść na ulicę, bo takie chociażby zwykłe światła drogowe są zasilane właśnie ogniwami fotowoltaicznymi. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Często myli się panele słoneczne z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej pięć kilo Watów to wydatek około czterdziestu tysięcy złotych.

  Polecamy poznać formy inwestowania:

  Jak działa fotowoltaika

  Jeżeli powiedzieliśmy sobie już o samej fotowoltaice to pora przejść na wyższy level do promieniowania słonecznego. Jest to po prostu strumień fal oraz cząstek, które docierają ze Słońca na Ziemię. Natężenie promieniowania słonecznego docierającego do górnych granic atmosfery określone jest przez stałą słoneczną. Wielkość ta jest zdefiniowana dla średniej odległości Ziemia-Słońce. Natężenie promieniowania słonecznego dochodzącego do powierzchni Ziemi zależy od położenia Słońca na sferze niebieskiej oraz własności optycznych atmosfery. Fotowoltaika korzysta z promieniowania pełnymi garściami, technologia cały czas się rozwija i powstają coraz to nowsze rozwiązania, dzięki którym coraz to efektywniej korzysta się z energii słonecznej. Problemem może być brak słońca. Fotowoltaika nie ugina karku i oczywiście przed tym problemem staje wielu badaczy, dla których fotowoltaika ma coraz mnie tajemnic, jednak na pogodę nie udało się jeszcze nikomu wpłynąć.

  Małą fotowoltaika

  A gdybyśmy chcieli doszukiwać się fotowoltaika w życiu codziennym to gdzie jej szukać? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta, z pewnością używałeś kalkulatora lub posiadasz w ogrodzie lampy, które zasilane są przez ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło. Istotnie należy rozgraniczyć to, czym są ogniwa słoneczne, przy ich użyciu możemy ogrzewać wodę, nie mniej jednak jest to nadal wykorzystanie energii słonecznej w celach użytkowych. Zmierzając do końca chciałbym wspomnieć o dopłatach do instalacji modułów solarnych, czyli po prostu ogniw fotowoltaicznych. Mniejsze rachunki za energię elektryczną mogą zrównoważyć koszty obsługi finansowej kredytu lub leasingu. Dzięki oszczędnościom na opłatach za energię elektryczną instalacja fotowoltaiczna może spłacić się sama. Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, jakim są promienie słoneczne, nie jest już nową technologią. Fotowoltaika coraz bardziej dominuje zarówno w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym, jak i usługowym. Jednak znalezienie firmy, która profesjonalnie wykonuje tego rodzaju instalacje jest często skomplikowanym zadaniem. Według mnie powinno się dokładnie przeszukać oferty i podjąć racjonalny wybór odpowiedniej firmy, ponieważ tak jak wspomniałem na początku panele słoneczne to inwestycja na lata. Oczywiście nikogo nie namawiam na siłę do inwestowania w to źródło energii, na rynku mamy dostępne o wiele więcej opcji jak na przykład energię wiatrową. Zachęcam jednak każdego do pogłębiania swojej wiedzy na ten temat, ponieważ naprawdę warto. Promieniowanie słoneczne umożliwia nam rozwój tej technologii, ale także może dać początek erze, w której to ludzie będą dla planety a nie ona dla nas. Z mojej strony to tyle, dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł oraz niech fotowoltaika będzie z Tobą.