Drugie życie kontenerów morskich

    Drugie życie kontenerów morskich

    Drugie życie kontenerów morskich. Wynalezienie i upowszechnienie się kontenera morskiego było prawdziwą rewolucją dla dalekosiężnego przewożenia dóbr konsumpcyjnych. Nie tylko spadły wtedy koszty transportu towarów, ale też znacząco zwiększyła się wygoda firm zajmujących się importem i eksportem. Wreszcie wystarczyło kupić i wynająć kontener, wypełnić go towarami i wysłać na jednym z tysięcy statków do portu docelowego. Obecnie ta forma transportu wciąż pozostaje popularna, a wiele przedsiębiorstw zajmuje się skupem kontenerów morskich, którym nadawane jest nowe życie.

    Jak długo można korzystać z kontenera morskiego?

    kontenery-morskie-cenaChoć kontener morski jest niezwykle wytrzymały, ze względu na warunki jego użytkowanie jest zazwyczaj ograniczone do ustalonego terminu sprawności. Oczywiście w zależnie od intensywności wykorzystania niektóre z nich psują się szybciej, a inne wolniej, ale ostatecznie eksperci są zgodni, że po 25-30 latach od wyprodukowania przeciętny zasobnik powinien być już w złym stanie zagrażającym sprawności przewożonych towarów. Powodem takiego stanu rzeczy jest nieunikniona korozja metalowych elementów spowodowana przez ciągły kontakt z wodą morską i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad, mróz, ciepło itd.). Nawet najlepszej jakości materiał w naturalny sposób zużywa się po pewnym czasie, dlatego duża część zasobników trafia albo na złom, albo na skup kontenerów morskich. Które z dwóch tych rozwiązań jest bardziej korzystne pod względem finansowym?

    Skup kontenerów morskich czy złomowisko?

    Jeszcze kilkanaście lat temu oddawanie zużytych i uszkodzonych kontenerów na złomowisko było normą. Skup kontenerów morskich nie był wówczas jeszcze aż tak powszechny jak dzisiaj, a ich duża waga oraz małą przydatność sprawiały, że mało której firmie chciało się kombinować. Od lat jednak trwa rewolucja ekologiczna, a coraz większa liczba przedsiębiorstw zaczyna interesować się tematami takimi jak odzyskiwanie surowców wtórnych czy ponowne wykorzystywanie zużytych przedmiotów. kontenery-morskie-uzywaneOstatecznie znacznie bardziej opłaca się coś wyremontować niż wyprodukować od nowa, szczególnie jeżeli ów nowy przedmiot wymaga ogromnej ilości metalu. To właśnie dlatego na polskim rynku można znaleźć wiele firm zajmujących się skupem kontenerów morskich, w ramach którego eksperci zajmują się profesjonalną wyceną zasobnika. W większości przypadków ich stan pozwala na dokonanie daleko idących remontów, które pozwalają nadać kontenerowi swoiste drugie życie i przedłużyć jego użyteczność w transporcie morskim. Oczywiście niektóre kontenery morskie już do niczego się nie nadają, a w takim przypadku pracownik skupu kontenerów morskich wyznaczy odpowiednie złomowisko, na którym odzyskane zostaną wszystkie możliwe materiały wtórne. W ten sposób możliwe jest działanie nie tylko najbardziej opłacalne dla kieszeni, ale też dla środowiska naturalnego, co jest szczególnie istotne w kontekście nadchodzącej katastrofy klimatycznej.

    Zobacz koniecznie:

    Jakie rodzaje kontenerów są przyjmowane w skupie kontenerów morskich?

    kontener-morski-sprzedazChoć kontenery są generalnie mocno zestandaryzowane, co ma na celu znaczne ułatwienie ich transportu oraz obniżenie kosztów ich wykorzystania, mimo to każdy z nich różni się rodzajem i formą. Najpopularniejsze z nich to kontenery oznaczone nazwą „uniwersalny ogólnego przeznaczenia”, choć można znaleźć także i takie otwierane na boki lub od góry, a także cysterny oraz wyspecjalizowane kontenery chłodnicze. Modele od innych producentów różnią się ponadto pomiędzy sobą ze względu na szczegółową budowę oraz inne parametry. Ostatecznie może się zatem wydawać, że na rynku panuje duży bałagan. Poniekąd jest to prawda, dlatego samodzielny remont kontenera jest niemal niemożliwy. Muszą się tym zajmować specjaliści posiadający zarówno wiedzę na temat ogólnej konstrukcji sprzętu, jak i szczegółowych parametrów danego modelu. Dlatego w przypadku używanych zasobników warto je dać do wyceny w skupie kontenerów morskich – tego typu firmy zatrudniają profesjonalnych ekspertów mających odpowiednią wiedzę i doświadczenie pozwalające na realną wycenę sprzętu. Ostatecznie należy pamiętać, że na wartość sprzętu wpływają także koszty jego remontu, a te mogą być naprawdę różne.

    Polecamy również:

    Jak dbać o kontener?

    kontenery-morskie-sprzedazIm nowszy jest dany kontener, tym dłuższy jest jego planowany czas eksploatacji. Związane jest to zarówno z postępem z dziedziny materiałoznawstwa, jak i coraz lepszymi procedurami dbania o sprzęt, które pozwalają na oddanie go do skupu kontenerów morskich w znacznie lepszym stanie. Najważniejsze staje się regularne serwisowanie zasobnika, które pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i miejsc z dużą ilością rdzy. Warto pamiętać o tym, że kontenery rdzewieją głównie od dołu, bo właśnie tam najczęściej mają stały kontakt ze słoną wodą morską. Korzystanie z lakierów czy maści antykorozyjnych wydaje się być niezbędne, choć nie należy także przesadzać. O szczegółową poradę najlepiej jest zapytać się doświadczonych ekspertów. Podpowiedzą oni jak skutecznie dbać o kontener, dzięki czemu jego żywotność będzie dłuższa o nawet kilkanaście lat!