Dlaczego zatrudniamy pracowników z Ukrainy

Dlaczego zatrudniamy pracowników z Ukrainy. Powodów dla których rośnie w każdym roku ilość pracowników z Ukrainy jest bardzo wiele, po pierwsze ciężka sytuacja na rynku pracy, która panuje w naszym kraju, przede wszystkim to, że brakuje pracowników fizycznych w naszym kraju na rodzimym rynku. Kolejny powód to chęć pracy tych osób w naszym kraju. Dzięki możliwości pracy w Polsce pracownicy z Ukrainy mogą polepszyć swoje warunki bytowe w swojej ojczyźnie, która jest objęta konfliktem zbrojnym.

Dodatkowo mocniejsza pozycja złotego do waluty ukraińskiej sprawia, że praca w naszych przedsiębiorstwach jest dla nich bardzo atrakcyjna. Pracownicy z Ukrainy to najliczniejsza grupa ubiegająca się w naszym kraju o zezwolenie na pracę tymczasową. Znajdują oni głównie zatrudnienie w przedsiębiorstwach na liniach produkcyjnych, gdzie nie jest wymagana biegła znajomość naszego języka, a także plantacjach w okresie zbioru uprawianych roślin.

Dlaczego zatrudniamy pracowników z Ukrainy

Wbrew obiegowej opinii pracownicy z Ukrainy wcale nie zarabiają o wiele mniej w firmach od naszych rodaków. Na tą tendencje miało duży wpływ podniesienie płacy minimalnej oraz ustalenie stawki minimalnej wynagrodzenia za godzinę pracy na umowę zlecenie. Te przepisy zmusiły większość przedsiębiorców do wyrównania płac dla pracowników z Ukrainy, pomimo to wciąż są oni atrakcyjnie dla naszych pracodawców chociażby ze względu na ich pełną dyspozycyjność. Pracownicy z Ukrainy przez naszych rodzimych pracodawców są określani jako pracownicy solidni, zdeterminowani, oddani pracy i rzetelnie wykonujący swoje obowiązki bez zbędnych roszczeń i niezadowolenia. Pracownicy z Ukrainy swoje rodziny najczęściej pozostawiają w ojczyźnie dlatego też nie spieszą się oni z powrotem z pracy do swoich kwater, nie stanowi dla nich żadnego problemu wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych czy chociażby nawet w soboty. Dzięki temu pracodawcy zyskują wydajnego pracownika, który chętnie wykonuje z zadowoleniem swoją pracę. Te korzystne warunki zatrudnienia pracowników z Ukrainy sprawiają, że do Urzędów Wojewódzkich wpływa coraz więcej pism z prośbą o pozwolenie na pobyt stały. Takie potwierdzenie jest możliwe do uzyskania na przykład poprzez przedłożenie oświadczenie pracodawcy o zapewnieniu zatrudnienia pracownika w najbliższym okresie czasu. Przez to coraz więcej sąsiadów mijanych każdego dnia na ulicy stanowią pracownicy z Ukrainy.

Chcąc zatrudnić pracownika z Ukrainy w legalny sposób należy spełnić kilka formalności

• Wizyta w Urzędzie Pracy jest pierwszym krokiem do zatrudnienia pracownika z Ukrainy, należy tam wyrazić chęć zatrudnienia w swojej firmie takiego pracownika. Złożenie takiego oświadczenia nie wymaga wykonywania testu pracy, a więc te formalności są maksymalnie uproszczone.
    • zawsze zatrudniając pracownika z ukrainy należy zawrzeć z nim umowę o pracę, należy pamiętać przy tym, że wynagrodzenie nie może być w takim przypadku niższe od obecnie ustanowionego minimalnego wynagrodzenia dla pracowników w Polsce.
    • kolejny krok to zgłoszenie pracownika z Ukrainy w ZUS-ie, tak samo jak w przypadku zatrudniania polskiego pracownika, umowa powinna być zarejestrowane w ZUS w przeciągu siedmiu dni od jej zawarcia. Pomocne jest także uzyskanie numeru NIP dla pracownika z Ukrainy, ułatwiło to w znacznym stopniu późniejsze rozliczenia skarbowe.

Sposobów na zatrudnienie pracowników z Ukrainy z każdym dniem mnoży się, obecnie na rynku działa wiele agencji pracy pośredniczących w zatrudnianiu ich w polskich firmach, prężnie działające portale internetowe z ogłoszeniami dla wschodnich sąsiadów także spełniają z powodzeniem swoje zadanie. Pracodawcy mają dzięki temu bardziej uproszczone zadanie w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy to zatrudnianie pracowników z Ukrainy było niczym błądzenie we mgle oraz wiązało się z pewnymi obawami i niepewności. Przez co coraz częściej w firmach można spotkać pracowników z Ukrainy, oraz dlatego też przepisy związane z ich zatrudnieniem z roku na rok są coraz bardziej upraszczane.

Obecnie można zaobserwować tendencje wzrostowe jeśli chodzi o ilość przebywających w naszym kraju obcokrajowców zza wschodniej granicy. Coraz częściej na ulicach można spotkać język ukraiński. Zaczynają być oni także obecni na Polskich uczelniach oraz w szkołach. Język ukraiński staje się językiem wartym poznania. Obserwujemy analogiczną sytuację z jaką mieli do czynienia mieszkańcy Niemiec czy Wielkiej Brytanii w okresie wzrostu emigrantów zarobkowych z naszego kraju w tych państwach. Niewykluczone, że większość pracowników z Ukrainy postanowi się na stałe osiedlić w naszym kraju i sprowadzić do Polski swoje rodziny. Wpłynie to na pewno na sytuację gospodarczą oraz społeczną w naszym kraju. Obecnie około 16 procent firm zatrudnia już pracowników z Ukrainy, a nawet co piąta firma deklaruje chęć zatrudnienia tych pracowników w swoich szeregach w celu wsparcia rozwoju przedsiębiorstwa. Coraz częściej pracownicy z Ukrainy to nie tylko tania siła robocza, ale także wykwalifikowane osoby zajmujące stanowiska kierownicze oraz menedżerskie, ściśle wiążące swoja karierę z pracą w polskich firmach.