Klimatyzacja

Klimatyzacja to tworzenie najbardziej komfortowych warunków poprzez regulację powietrza, jego temperatury, kierunku, czystości i innych parametrów. Za pomocą systemów wentylacyjnych i klimatyzatorów możesz stworzyć optymalne warunki pobytu w domu i w pracy. Należy zauważyć, że system klimatyzacji jest niezbędny we współczesnym świecie, zwłaszcza dla osób mieszkających w mieście. Jej montażu powinni podejmować się wyłącznie profesjonaliści. Specjaliści pomogą wybrać niezawodny system, zainstalować klimatyzator, serwisować i naprawiać urządzenia w odpowiednim czasie.

Wentylacja i klimatyzacja

Aby pomieszczenie było dobrze wentylowane, a system klimatyzacji działał prawidłowo, należy dobrać sprzęt odpowiedni pod względem parametrów i mocy.

Ważne są takie cechy jak:

• Powierzchnia pomieszczenia i objętość powietrza.
    • Źródła dopływu ciepła oraz ich lokalizacja.
    • Wysokości sufitów i maksymalne szerokości pomieszczeń.
    • Poziom izolacji ścian, sufitu przed wilgocią, hałasem, zimnem.

Należy również zwrócić uwagę na stronę południową i frontową budynku, schemat montażu i instalacji innych elementów systemów domowych, okna z podwójnymi szybami o niskiej wydajności, jakość drzwi i przepływ ludzi przez określony czas. Takie subtelności określą optymalną wersję systemu klimatyzacji, moc jednostek, a także ich efektywne rozmieszczenie w pomieszczeniu.

Rodzaje nowoczesnej klimatyzacji do lokali mieszkalnych i biur

Wszystkie systemy klimatyzacji można podzielić na trzy kategorie:

• System split. Posiada dwa bloki – zewnętrzny i wewnętrzny, które współdziałają ze sobą i sterowane są za pomocą pilota. Ta klimatyzacja jest odpowiednia zarówno dla małych mieszkań, jak i biur o małej powierzchni.
    • System multi-split. Bardziej rozbudowany posiada jedną jednostkę zewnętrzną oraz do 5 jednostek wewnętrznych, pracujących razem lub naprzemiennie. Idealny do domów prywatnych, biur.
    • Wielostrefowy system klimatyzacji. Wyposażony w jedną jednostkę zewnętrzną o dużej wydajności oraz dużą liczbę jednostek wewnętrznych – od 10 do 96 jednostek w zależności od wielkości i charakterystyki pomieszczenia.

Ponadto wszystkie systemy klimatyzacji można warunkowo podzielić na: ścienną, kanałową, kasetonową. Różnią się typami bloków, mocą, cechami instalacji i innymi odmianami. Specjaliści w tej dziedzinie powinni dobrać odpowiedni do konkretnego pomieszczenia, biorąc pod uwagę miejsce mocowania, wysokość stropów, wielkość dostępnej przestrzeni, cechy wnętrza oraz życzenia klienta. Niezbędne jest powierzenie projektowania wentylacji i klimatyzacji wysoko wykwalifikowanym specjalistom. Mogą wybrać odpowiednią opcję, perfekcyjnie skonfigurować pracę i zapewnić komfortowy klimat w pomieszczeniu. Błędne obliczenia mogą prowadzić do nieprawidłowego działania systemu. W końcu będzie bezużyteczny.

Klimatyzatory: zastosowanie i przeznaczenie, montaż, konserwacja

Klimatyzatory mieszkaniowe to dość proste urządzenia, które mogą skutecznie ogrzewać, chłodzić, oczyszczać i kierować powietrze w pożądany sposób, zgodnie z ustawieniami. Mogą być używane z przerwami lub codziennie z automatycznymi ustawieniami. W każdej chwili temperaturę powietrza można regulować za pomocą pilota. System klimatyzacji pełni ważną funkcję tzn. filtruje powietrze, co z kolei ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Często dołączane są następujące filtry:

• Węglowy. Wyprodukowany z dodatkiem oczyszczonego węgla aktywnego, dobrze pochłania dym, nieprzyjemne zapachy oraz wszelkie lotne cząsteczki. Taki filtr przy umiarkowanym użytkowaniu wytrzyma około 4-5 miesięcy.
    • Jonizujący (elektrostatyczny). Zapewnia wysokiej jakości dokładne oczyszczanie powietrza i może być użytkowany dłużej niż rok. Najczęściej instalowany w pokojach dziecięcych, sypialniach, salonach, biurach.
    • Fotokatalityczny. Jest to filtr wielowarstwowy, który powstaje przy użyciu dwutlenku tytanu. Podczas interakcji ze specjalną lampą bada blask, który może dezynfekować w 80-90% nie tylko powietrze przechodzące przez system, ale także pewną część pomieszczenia. Taki czyścik działa bardzo długo – około 3 lata.
    • Srebro (z jonami srebra) – prawie natychmiast oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, nasyca się ładunkiem dodatnim. Ma działanie lecznicze i profilaktyczne w pewnym stopniu, chroni przed wieloma chorobami zakaźnymi. Filtr może pracować do 6 miesięcy, szczególnie w małych pomieszczeniach i mieszkaniach.
    • Witaminizowane. Filtr ten najczęściej stosowany jest w biurach. Posiada impregnację w postaci witaminy C, czasem naturalnych aromatów i olejków eterycznych (miętowy, cytrynowy, waniliowy, pomarańczowy, kawowy, eukaliptusowy, jabłkowy, lawendowy, karmelowy i inne). Dzięki temu zimne i ciepłe powietrze szybko nabiera przyjemnego zapachu. Taki filtr stosuje się w zimnych porach roku oraz w celach marketingowych, aby przyciągnąć klientów. Żywotność wynosi około miesiąca przy codziennym użytkowaniu
    Klimatyzacja

Instalacja systemu klimatyzacji powinna być przeprowadzona przez specjalistów, biorąc pod uwagę specyfikę zagospodarowania przestrzennego i przeznaczenie pomieszczenia, budynku. Terminowa obsługa to gwarancja oczyszczenia powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń, a także zawsze dobrego zdrowia użytkowników. Przed zakupem klimatyzatora od renomowanego producenta należy skonsultować się z ekspertami. Umożliwi to dokonanie najlepszego wyboru, biorąc pod uwagę konfigurację, cenę urządzenia, specjalne warunki instalacji i inne czynnik. Raz w roku należy przeprowadzić konserwację prewencyjną klimatyzatora i systemu wentylacji nawiewnej przez specjalistów, którzy byli zaangażowany w opracowanie i montaż projektu systemy klimatyzacji do Twojego mieszkania.