Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

    Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej

    Budowa i zasada działania bariery mikrofalowej: bariera mikrofalowa jest obecnie jedną z najchętniej stosowanych metod ochrony posesji. Ma ona szerokie zastosowanie, gdyż z tym systemem można się spotkać na terenach prywatnych jak i w miejscach użyteczności publicznej. Omawiany system zabezpieczeń cechuje się wysoką skutecznością, poziomem bezpieczeństwa, niezawodnością, efektywność oraz także dostępność różnorodnych zastosowań. W niniejszym artykule zajmiemy się budową oraz zasadą działania barier mikrofalowych.

    Budowa i zasada działania

    Bariera mikrofalowa jest systemem zabezpieczeń stosowany, w zewnętrznej ochronie obwodowej. Zadaniem tego typu systemów jest wykrywanie intruzów, którzy chcą się przedostać na teren posesji. Bariera mikrofalowa jest systemem wykorzystującym wiązkę elektromagnetyczną za pośrednictwem mikrofal cechujących się wysoką częstotliwością. Są one wysyłane z urządzenia nadawczego w kierunku urządzenia odbiorczego. Nadajniki i odbiorniki umieszcza się w taki sposób, by wiązki tworzyły szczelną strefę ochrony. Zastosowanie tego systemu cechuje się wysoką skutecznością oraz tym iż wspomniane fale są całkowicie niewidoczne dla ludzkiego oka. Gdy intruz przetnie wiązkę mikrofal, to takie zdarzenie jest natychmiast rejestrowanie przez odbiornik. Jeżeli system wykryje przekroczenie dopuszczalnych norm lub zostanie spełnione jedno z pozostałych z góry określonych wymagań, to zostanie natychmiast uruchomiony alarm. Sam sygnał alarmowy może być przekazywany na wiele sposobów. Klient może sam wybrać metodę obwieszczenia alarmu. Gdzie stosować bariery mikrofalowe? Odpowiedź jest prosta – wszędzie. Sprawdzą się wszędzie, gdzie niezbędna jest ochrona posesji. Omawiany system ochrony bardzo dobrze sprawdza się na prywatnych posesjach, działkach, w willach, bramach, więzieniach, elektrowniach, obiektach wojskowych, instytucjach publicznych, lotniskach, galeriach handlowych, fabrykach czy rafineriach. Bariery mikrofalowe można zaprogramować na ewentualność wielu zdarzeń. Chodzi o to, by nie reagowała na przelatujące ptaki czy przebiegające zwierzęta. Alarm oprócz powiadomienia dźwiękowego czy esemesowego właściciela obiektu może powiadomić służby ochrony oraz uruchomić nagrywanie z obrazu z kamer. System został tak stworzony, by niemożliwe było zdemontowanie i unieszkodliwienie jego. Wyposażony został w sporą ilość wewnętrznych zabezpieczeń.

    Polecamy uwadze:

    Szczegółowa budowa bariery mikrofalowej

    Na rynku dostępnych jest wiele typów barier mikrofalowych. Wszystko po to, by spełnić wymagania każdego klienta. Inne będzie miał klient indywidualny, który będzie chciał zabezpieczyć swój teren prywatny. Zgołą inne wymagania będzie miało wojsko, który chce ochronić ogromny teren garnizonu. Niezależnie od miejsca zastosowania oraz rodzaju systemu, wszystkie bariery mikrofalowe wyróżniają się wysokim poziomem inteligencji. Ich działanie oparte jest na porównaniu sygnału napływającego z danej strefy z tymi otrzymanymi z niej wcześniej, który opisywały wejście intruza. Parametrami dzięki, którym system wykrywa pojawienie się intruza w chronionym obszarze są: tempo, sposób poruszania się, kształt oraz wielkość. Bariera bez problemu wykryje każdą próbę przeczołgania się czy przebiegnięcia przez osłonięty nią teren. Urządzenia systemu barier mikrofalowych mają możliwość szczegółowej regulacji czułości bocznej wstęgi oddalonej od centrum strefy detekcji. Ma to na celu Bariera mikrofalowa budowa i zasada działaniaignorowanie zakłóceń, które pojawiają się na krawędziach chronionej strefy. Ma to swoje zalety gdy na brzegu posesji mamy niezbyt stabilnie stojący płot, ruchliwą drogę czy zbiornik wodny. Zdaniem ekspertów z dziedziny zabezpieczenia mienia warto stosować w omawianym systemie anteny paraboliczne mające polaryzację liniową. Są one lepsze od anten planarnych z polaryzacją kołową. Pierwszy typ anteny gwarantuje czysty sygnał oraz to, że po zmianie położenia odbiornika o 90 stopni i zmianie polaryzacji jest możliwe obniżenie poziomu zakłóceń. Urządzenia składające się na system bramy mikrofalowej muszą być wyposażone w specjalistyczny czujnik sabotażu. Ma on za zadanie powiadomienie klienta o wszelakich próbach zmiany położenia elementów bariery lub galwanicznej izolacji obwodów. Omawiany czujnik posiada możliwość zdalnej kalibracji oraz zmiany parametrów. Również istnieje możliwość podglądu sygnałów archiwalnych i aktualnych. Niebywałą zaletą proponowanego rozwiązania zabezpieczeń jest to, iż nie reaguje ono na żadnego rodzaju zakłócenia atmosferyczne. Mogłyby one powstawać w wyniku opadów deszczu czy śniegu oraz powstaniu mgły. Dzięki tej zalecie bariery mikrofalowe przeważają nad barierami podczerwieni, które w wymienionych przypadkach są dużo mniej skuteczne. Systemy oparte na podczerwieni wykorzystują liniowe strefy detekcji, które łatwo zakłócić lub deaktywować.

    Podsumowanie

    Bariery mikrofalowe mają szerokie zastosowanie. Zabezpieczą one skutecznie przed intruzami osoby prywatne, które chcą ochronić małą posesję jak i duże pod względem powierzchni obiekty użyteczności publicznej. Bariera mikrofalowa jest obecnie najlepszym systemem zabezpieczeń dostępnym na rynku.