Warsztat samochodowy

  Warsztat samochodowy

  Samochody używane cieszą się w Polsce największym powodzeniem spośród wszystkich rynków wtórnych. Nie powinno to dziwić, ponieważ w ten sposób można znaleźć sprawny pojazd w znacznie niższej cenie. Oczywiście nie jest to zakup, który zawsze się zwraca. Wiele w tej sytuacji zależy od odpowiedniego przeglądu podczas dokonywania transakcji. To wcale nie jest łatwe, ale osiągnięte korzyści mogą być bardzo duże. Z tego powodu warsztat samochodowy stanowi bardzo dobrą możliwość zarobku. W artykule przyjrzymy się bliżej tematyce aut, które nabywają czasem drugiego, a czasem piątego właściciela.

  Samochody używane, czyli nieustanna popularność na polskim rynku motoryzacji

  serwis samochodowy
  serwis samochodowy

  W 2019 roku sprowadzono do Polski ponad milion samochodów używanych, a to dobrze świadczy o ogromnej skali w jakiej odbywa się to zjawisko. Rok 2020 nie był najlepszy dla rynku motoryzacyjnego na całym świecie i również w Polsce odnotowano na nim spadki. Inna statystyka wskazuje na to, że średni wiek sprzedawanego auta w naszym kraju oscyluje wokół 10. lat. Z jednej strony wiąże się to z problemami choćby w postaci niespełniania norm ekologicznych czy przepełnieniem w niektórych miejscach warsztatów samochodowych (z punktu widzenia mechaników nie jest to minusem). Jeśli chodzi o kwestie cenowe, największym powodzeniem cieszą się auta do 25000 zł. To również nie powinno dziwić. Każdego roku wiele osób zdaje egzamin na prawo jazdy, a już od dawna jest to oczywisty wybór dla większości, żeby od razu po skończeniu 18. lat rozpoczynać kurs. W dodatku pod wieloma domami stoi kilka pojazdów, a gdyby każdy był nowy, wiązałoby się to z ogromnymi kosztami. To powoduje konieczność zakupu auta, a niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem będzie od razu inwestycja w produkt prosto z salonu. Szczególnie że ta inwestycja niekoniecznie się opłaci. To już zależy od wielu czynników.

  Potrzeba naprawiania samochodów

  Tak duża popularność rynku wtórnego samochodów sprawia, że mechanik jest bardzo pożądanym zawodem. Szczególnie jeśli dobrze zna się on na swoim fachu, to warsztat samochodowy prawdopodobnie będzie się cieszył dużym powodzeniem i dzięki temu okaże się opłacalnym biznesem. Obecnie nawet mniejsze miejscowości posiadają często kilka warsztatów samochodowych. Stare auta mają tę przewagę, że są zwykle mniej zaawansowane technologicznie i z tego powodu łatwiejsze i szybsze w naprawie. W takim wypadku działanie warsztatu samochodowego może ograniczać się do mechaniki bez potrzeby zagłębiania się w elektrykę. To z kolei bezpośrednio prowadzi do niższych kosztów naprawy. Jej częstotliwość to już inna sprawa i oczywiście auta używane przegrywają pod tym względem.

  Czy samochód używany jest droższy w utrzymaniu?

  Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Na pewno bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie pojazdu, najlepiej jak tylko jest to możliwe. W wielu przypadkach wartościowe jest skorzystanie z pomocy komputera w celu detekcji problemów, których nie da się dostrzec gołym okiem. Nie ma sensu się jednak oszukiwać, że każdy samochód na rynku wtórnym jest w doskonałym stanie. Zdarzają się takie, ale nie każdy taki jest. Znane są historie z przekręcaniem liczników czy drobnych poprawek tuż przy granicy, których celem jest doprowadzenie auta do sprzedania i potem dochodzi do awarii po kilku tysiącach kilometrów. Tutaj też ważne jest, żeby mieć zaufany warsztat samochodowy, który pomoże sprawdzić stan techniczny samochodu, a później zapewni naprawę, która nie tylko będzie mieć odpowiednią cenę, ale również sprawi, że nie będzie dochodziło do tej samej usterki. Warto też wziąć ze sobą osobę, która zna się na motoryzacji. Nowe samochody rzadziej ulegają awarii. Przez pewien czas są również pod działaniem gwarancji. Za to naprawa już po tym okresie może być droższa. W przypadku nowoczesnych technologii znacznie trudniej o zdobycie części o odpowiedniej jakości i cenie. Również problemy z elektryką mogą być trudne do zdiagnozowania i tym samym droższe. Kwestia spalania paliwa również nie jest oczywista. W przypadku nowego auta możemy założyć, że istnieje większa szansa, że spalanie będzie zbliżone do podawanego przez producenta.

  Szansa na znalezienie okazji

  Wybór używanego samochodu może spowodować zdobycie pojazdu o dobrych parametrach, a którego nie udałoby się zdobyć nowego w rozsądnej cenie. Kolejną kwestią jest możliwość zakupu aut, które już od dawna nie są produkowane. Mowa tutaj m.in. o antykach, ale nie tylko. Znacznie niższa cena, która występuje na rynku wtórnym, może spowodować konieczność jednorazowego odwiedzenia warsztatu samochodowego, a potem pojazd będzie służył przez lata bez większych awarii. To okazja, która w przypadku używanych samochodów jest szansą na zdobycie czegoś wyjątkowego. Występuje w tym element ryzyka i może to również jest kuszące. W przypadku nowych samochodów w zasadzie nie ma co liczyć na zdobycie czegoś wyjątkowego i znacznie poniżej ceny. Wszystko jest z góry ustalone i możliwość wykorzystywania nowego auta musi kosztować odpowiednio więcej. Z drugiej strony w tej sytuacji warsztat samochody przynajmniej w początkowej fazie okaże się zbędny.

  Podsumowanie, czyli nieoczywisty wybór

  Wybór pomiędzy samochodem używanym a nowym wcale nie jest oczywista. Można traktować zakup nowego auta jako inwestycję, która zwróci się, gdy nie trzeba będzie odwiedzać warsztatu samochodowego. Z drugiej strony takie poczucie bezpieczeństwa dużo kosztuje. Rynek wtórny to większe ryzyko. Można trafić źle i ponieść zbyt duże koszty albo dokonać udanego zakupu, który pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy. Ten wybór jest nieoczywisty, ale może przynieść znaczące efekty.

  READYauto serwis samochodowy
  Zielonogórska 33
  71-084 Szczecin
  721 956 919
  www.readyauto.pl
  Warto zapoznać się z :
  https://www.hobby-education.com.pl/po-tym-rozpoznasz-dobry-warsztat-samochodowy/
  https://lejery.edu.pl/diagnostyka-samochodowa-okresla-stan-pojazdu-i-wykazuje-usterki/
  https://www.bots24.pl/komputerowa-diagnostyka-komputerowa/