Środki ochrony roślin

  Środki ochrony roślin

  Środki ochrony roślin – co powinniśmy o nich wiedzieć? Uprawa roślin to nie tylko duże wyzwanie dla początkujących, ale również dla wyspecjalizowanych rolników. Na szczęście możliwe jest zastosowanie zróżnicowanych metod, których głównym celem jest nie tylko zmniejszenie ryzyka związanego z nieurodzajem, ale również maksymalne zabezpieczenie plonów.

  Co warto wiedzieć na temat ochrony roślin? Jak korzystać ze środków ochrony roślin? Czym powinniśmy kierować się podczas zakupu preparatów? Gdzie należy dokonać zakupu środków? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

  Co warto wiedzieć na temat ochrony roślin?

  Środki ochrony roślin
  Środki ochrony roślin

  Środki ochrony roślin w rolnictwie cieszą się ogromną popularnością. Zanim jednak nieco bardziej zagłębimy się w ten temat, warto uzyskać absolutnie podstawowe informacje na temat ochrony roślin. Przede wszystkim poważnym zagrożeniem są szkodniki, susze i powodzie. Mogą one natychmiast zniszczyć posadzone rośliny, którym poświęciliśmy tak wiele czasu. Jeśli chcemy skutecznie zabezpieczyć nasze uprawy przed zniszczeniami, wówczas niezbędne jest zaplanowanie określonych działań. Dzięki nim będziemy w stanie nie tylko wzmocnić, ale również uodpornić poszczególne gatunki. Wybierajmy takie odmiany roślin, które są możliwie najbardziej odporne na niepożądane działania. Gdy decydujemy się na wsparcie w postaci środków ochrony roślin, powinny one pochodzić jedynie ze sprawdzonych źródeł. Należy również skupić się na zalecanych proporcjach i stosowaniu w odpowiednim okresie czasu.

  Do eliminacji szkodników i zwalczania chorób powszechnie wykorzystywane są pestycydy. Środki ochrony roślin powinny mieć optymalne przeznaczenie. Przykładowo do zwierząt zalecane są zoocydy. Wśród nich wyróżniamy insektycydy (służące do usuwania owadów), rodentycydy (do zwalczania gryzoni), a także moluskocydy (zabójcze dla ślimaków).Co godne podkreślenia, dużym utrudnieniem są nie tylko żywe organizmy, ale również chwasty. Pomocne są herbicydy- wśród nich wyróżniamy defloranty (do usuwania nadmiernej ilości kwiatów), defolianty (do usuwania liści) i deksykanty (do wysuszania roślin niepożądanych).

  Jak korzystać ze środków ochrony roślin?

  Środki ochrony roślin są bardzo skuteczne, o ile są odpowiednio wykorzystywane. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mają pozytywny wpływ na prawdopodobieństwo usunięcia niechcianych zagrożeń. Absolutną podstawą jest zwrócenie uwagi na zalecenia producenta. To właśnie tam przedstawiana jest instrukcja, w jaki sposób przygotować mieszaninę. Wbrew pozorom znaczenie ma nie tylko ilość środków, ale również kolejność ich dodawania i temperatura, o czym wielu początkujących rolników zapomina. Cały proces należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniej ilości wody- to właśnie tam dodawane są preparaty. Najlepszym sposobem na mieszanie jest mechaniczna metoda. Dzięki temu możemy mieć gwarancję tego, że nie dojdzie do osadzenia się substancji na dnie zbiornika, jak również na ściankach. Jeśli zadbamy o precyzję i dokładność, wówczas możemy mieć pewność, że oprysk będzie w pełni skuteczny. To wszystko sprawi, że realnie zabezpieczymy rośliny, niezależnie od tego, jakie zagrożenie będzie występowało. 

  Czym powinniśmy kierować się podczas zakupu preparatów?

  Dla wielu początkujących osób środki ochrony roślin to bardzo skomplikowana kwestia. Wiemy już, że dzielą się one na kilka rodzajów. W zależności od tego, jaki preparat zostanie wybrany, jego działanie będzie nieco inne. Czym jednak należy kierować się podczas wybierania oprysku? Kluczowe jest to, by zidentyfikować przyczynę słabego stanu roślin. Jeśli wiemy, co niszczy nasze uprawy, to kolejnym krokiem jest wybór najbardziej optymalnego środka. W każdym przypadku powinien pochodzić jedynie ze sprawdzonych źródeł. W sytuacji, gdy mamy problemy z wyborem, wówczas należy skontaktować się z doświadczonymi rolnikami lub ze sprzedawcami. Każdorazowo warto pamiętać o stosowaniu się do poszczególnych zaleceń producenta. Niemalże wszystkie preparaty mieszane są z wodą, dlatego też dobór odpowiednich proporcji to absolutnie kwestia priorytetowa. Określmy również, jak będzie stosowany środek. Każdy z nich nieco inaczej może dostawać się do zagrożenia. Środki ochrony roślin powinny być również dobrane w zależności od tego, w jakiej fazie rozwoju znajduje się roślina. Jest to istotne nie tylko w przypadku chwastów, ale również upraw. Długotrwałe stosowanie jednego oprysku może doprowadzić do tego, że chwasty będą uodpornione. 

  Gdzie należy dokonać zakupu środków?

  Środki ochrony roślin powinny być nabywane jedynie z zaufanych źródeł. Konsumenci do wyboru mają nie tylko sklepy stacjonarne, ale również cieszące się coraz większą popularnością sklepy internetowe. Dokonywanie zakupów na bazarku lub w handlu obwoźnym nie jest najrozsądniejsze. Preparaty bardzo często są podrabiane- ich cena jest niższa, jednak skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Zły środek może negatywnie wpłynąć nie tylko na rośliny, ale również na nasze zdrowie