Jakie wybrać środki na owady dla dzieci?

    Jakie wybrać środki na owady dla dzieci?

    Jakie wybrać środki na owady dla dzieci? Jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem na wakacje, koniecznie zadbajmy o jego właściwą ochronę. W pierwszej kolejności pomyślmy o środkach na owady.

    Skuteczne środki na owady

    Komary, gryzące muchy i kleszcze mogą unieszczęśliwić nasze dzieci. Większość maluchów łagodnie reaguje na ukąszenia owadów. U niektórych jednak wywołują silne alergie. Jednym ze sposobów skutecznej ochrony przed gryzącymi owadami jest stosowanie środków odstraszających owady. Jednak muszą być używane bezpiecznie i prawidłowo.

    Zwykłe unikanie komarów i kleszczy może nie wystarczyć. Starsze dzieci musimy koniecznie nauczyć właściwej ochrony przed owadami. Zastanawiasz się, czy środki odstraszające owady są bezpieczne dla dzieci? Pomimo wszystkich ostrzeżeń na temat chemikaliów i toksycznych pestycydów, które możemy znaleźć w Internecie, odpowiedź brzmi, oczywiście, że tak. W wielu przypadkach takie środki można stosować nawet u 2-miesięcznych dzieci.

    Wybór idealnego środka

    Od wielu lat uważa się, że środki zawierające DEET są najskuteczniejsze. Środków na owady nie stosujmy u dzieci poniżej 2 miesiąca życia. Jeżeli takie produkty zawierają olejek eukaliptusa cytrynowego, nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia. Nie stosujmy środków, których jednym ze składników jest czosnek, witamina B1. Najmniej skuteczne środki działają do 2 godzin (zawierają wtedy mniej niż 10% DEET, olejki eteryczne, 2-undekanon). Trochę lepsze produkty są skuteczne przez 3-4 godziny (20% DEET, 7% pikadryny). Najlepsze repelenty działają około 5 godzin (24% DEET, 15% pikadryny).

    O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

    Oprócz aktywnego składnika i jego wytrzymałości musimy również uwzględnić jego konsystencję. Czy ma być w formie sprayu? Czy szukamy produktu, który nie byłby tłusty i miałby lekki i tropikalny zapach? A może ma być bezzapachowy? Zamiast sprayu albo aerozolu, możemy wybrać chusteczki odstraszające owady. Możemy też zdecydować się na balsam. Produkty ze stężeniem wyższym niż 30% DEET nie są skuteczniejsze, po prostu dłużej działają.

    Owadobójcze repelenty

    Pamiętajmy, by bezpiecznie stosować wybrany repelent na owady. Dlatego uważnie przeczytajmy etykietę i skrupulatnie przestrzegajmy instrukcji. Stosujmy odpowiednią ilość środka odstraszającego owady. Zastosujmy go na odsłoniętą skórę lub ubranie. Nie używajmy środków w okolicy oczu i ust dziecka, na skaleczenia, podrażnioną skórę lub pod ubranie. Powinniśmy zmyć środek odstraszający owady po powrocie do domu. Nie psikajmy nim w domu lub w samochodzie. Nie stosujmy też bezpośrednio na buzię malucha. Najpierw nałóżmy je na swoje dłonie, a później natrzyjmy środkiem buzię dziecka. Nie stosujmy środka na dłonie naszej pociechy. Mogą nimi przecierać oczy lub wkładać do buzi. Sami popsikajmy lub posmarujmy środkiem dziecko, niech nie robi tego samo. Możemy też wybrać siatkę przeciwko komarom. Nakłada się ją na wózek lub nosidełko. Ubierzmy też odpowiednio swojego malucha. Załóżmy mu długie skarpetki i ubrania, zakrywające ręce i nogi.

    Podstawowe fakty

    Jakie wybrać środki na owady dla dzieci?Czas działania  może się różnić w zależności od tego, czy ma chronić przed komarami, czy kleszczami. Dokładnie sprawdzajmy etykiety środków na owady. Unikajmy produktów zawierających olejek z eukaliptusa cytrynowego, PMD lub para-mentano-3,8-diolu. Wtedy mają właściwości pestycydowe. Unikajmy też produktów, zapewniających jednocześnie ochronę przed owadami i przeciwsłoneczną. Zamiast tego użyjmy dwóch osobnych produktów. Najpierw zastosujmy krem przeciwsłoneczny. Pamiętajmy, by w razie potrzeby stosować go co kilka godzin. Zwróćmy uwagę na to, by środek odstraszający owady działał dłużej. Czasami może być nam trudniej znaleźć dobre balsamy odstraszające owady. Wybierajmy środki na owady, tylko skierowane dla dzieci. Nie dajmy się zwieść repelentom, które niesamowicie pachną, ale jednocześnie są pełne chemikaliów. Jeśli nasze dziecko zje taki środek, popsika nim oczy lub pojawi się reakcja alergiczna, natychmiast dzwoń na pogotowie.

    Skuteczne porady

    Zawsze stosujmy się do instrukcji, zamieszczonych na etykiecie produktu. Jeżeli dziecko nie skończyło jeszcze dwóch miesięcy, absolutnie nie stosuj takich środków. Zamiast tego ubierz je w ubranka, osłaniające ręce i nogi. Możemy wybrać pokrowce i nosidełka z moskitierą. Używajmy permetryny do pielęgnacji odzieży i sprzętu. Możemy ją zastosować na buty, spodnie, skarpety i namioty. Możemy też kupować odzież i sprzęt z permetryną. Zabija lub odpycha komary. Odzież z permetryną jest skuteczna nawet po wielokrotnym praniu. Przeczytajmy informację, jak długo trwa taka ochrona. Postępujmy zgodnie z instrukcjami, zamieszczonymi na etykiecie. Nie stosujmy permetryny bezpośrednio na skórę. Aby uniknąć ukąszeń i ugryzień owadów, koniecznie pamiętajmy o profilaktyce. Przede wszystkim zaopatrzmy się w odpowiednie środki na owady. Ponadto zakładajmy długie skarpetki i ubrania, zasłaniające ciało. Jest to absolutnie konieczne, jeżeli wybieramy się do miejsca, w którym jesteśmy szczególnie narażeni. Stosujmy moskitiery na okna i drzwi w swoim domu. Wszystkie te sposoby są bardzo skuteczne.