Jak dbać o stopy, aby były zdrowe?

  Jak dbać o stopy, aby były zdrowe?

  Jak dbać o stopy, aby były zdrowe? Nasze stopy to wyjątkowo zapracowane części naszego ciała, które muszą utrzymywać cały nasz ciężar, a do tego – między innymi – odpowiedzialne są za naszą możliwość poruszania się. Bardzo ważne jest więc, aby w odpowiedni sposób zadbać o swoje stopy, tak by móc cieszyć się ich nienagannym zdrowiem, kondycją, jak i estetyką.

  Zdrowe stopy – podstawy

  Jak dbać o stopy, aby były zdrowe?
  Jak dbać o stopy, aby były zdrowe?

  Jak zadbać o swoje stopy? O czym pamiętać, aby utrzymać je w należytym zdrowiu? Przede wszystkim warto regularnie badać i sprawdzać ich stan. Oczywiście, od czasu do czasu dobrze jest udać się na specjalistyczną wizytę kontrolną do podologa, jednak na co dzień wystarczy użyć własnego zmysłu obserwacji. Aby sprawdzić, czy w obrębie naszych stóp nie dzieje się nic niepokojącego, warto codziennie po myciu obejrzeć stopy – ich podeszwy, pięty, palce oraz paznokcie. Nie zapominajmy także o szczególnie podatnych na infekcje oraz podrażnienia przestrzeniach między palcami. Oglądając stopy, należy zwrócić uwagę na ich kolor, ewentualne przebarwienia, wypryski czy deformacje bądź uszkodzenia paznokci. Warto sprawdzić także, czy nie występuje bolesność przy dotyku, szczególnie po ciężkim, intensywnym dniu czy jakimkolwiek urazie mechanicznym. 

  Równie ważna jak regularne kontrolowanie stanu stóp jest ich odpowiednia higiena. Stopy należy myć regularnie i dokładnie, a po umyciu osuszyć je starannie, aby nie dopuścić do utrzymywania na ich powierzchni nadmiaru wilgoci. Ta może bowiem przyczynić się do zapoczątkowania niepożądanych nieprawidłowości, jak chociażby infekcja grzybicza. 

  O czym jeszcze pamiętać na co dzień, aby utrzymać swoje stopy w odpowiednim zdrowiu? Właściwą i regularną higienę warto dopełnić także odpowiednim doborem skarpet i obuwia. Buty powinny być zawsze dobrze dopasowane, delikatnie stabilizujące, lecz nie uciskające. Zarówno obuwie, jak i skarpetki powinny być także oddychające, a co za tym idzie minimalizujące ryzyko nadmiernego pocenia się stóp. Oczywiście niezwykle istotne jest również regularne zmienianie skarpet – przynajmniej raz dziennie – jak również mycie oraz dezynfekcja obuwia. Aby zapewnić swoim stopom pełen komfort, należy także pamiętać o właściwym dopasowaniu rodzaju i budowy butów do pory roku i aktualnie panujących warunków pogodowych. 

  Zdrowe i piękne stopy

  Oprócz podstawowych zabiegów higienicznych, czyli starannego, regularnego mycia i dokładnego osuszania, nie możemy zapominać także o właściwej, dopasowanej pielęgnacji stóp. Warto regularnie smarować stopy odpowiednimi środkami nawilżającymi, które nie tylko zapobiegną ich przesuszaniu się, ale także zminimalizują ryzyko pojawienia się takich problemów jak otarcia czy pękające pięty. 

  Wśród kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp wartymi uwagi są przede wszystkim te, które zawierają naturalne olejki nawilżające, szczególnie korzystny dla zdrowia i kondycji stóp mocznik czy też kwas hialuronowy. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z ilością i częstotliwością stosowanych środków; niedopasowana czy zbyt gorliwa pielęgnacja mogą bowiem doprowadzić do efektów wręcz odwrotnych, powodując chociażby przesuszanie się skóry stóp. 

  Zdrowe stopy – bezpieczeństwo to podstawa

  Aby uniknąć urazów, skaleczeń, zranień, deformacji czy infekcji, musimy pamiętać także o zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa. Unikajmy niewygodnych, za ciasnych czy deformujących stopę butów, jak również zbyt długich czy intensywnych aktywności, niedopasowanych do naszych możliwości. Starajmy się także nie dopuszczać do sytuacji, w których pozostajemy bez żadnych zabezpieczeń w miejscach publicznych, takich jak basen, sauna czy siłownia. Należy zawsze mieć ze sobą ochronne klapki, ale także środki do dezynfekcji stóp oraz inne akcesoria higieniczne. Pamiętajmy również, aby nie dzielić się nimi z osobami, które mogą być nosicielami grzybicy czy wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. W ten sposób możemy bowiem łatwo narazić się na zakażenie.

  Zaufaj specjalistom

  Warto samodzielnie dbać o stopy, regularnie kontrolując ich stan, pamiętając o ich właściwej higienie oraz pielęgnacji. Dobrze jest jednak także od czasu do czasu oddać pałeczkę specjalistom, którzy dzięki swoim umiejętnościom, doświadczeniu, jak i użyciu profesjonalnych sprzętów skutecznie zadbają o nasze stopy. W celu skrócenia płytki paznokciowej, wycięcia skórek czy usunięcia przesuszonego, zrogowaciałego naskórka z powierzchni stóp warto więc udać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego. 

  Podolog może regularnie wykonywać dla nas zabiegi lecznicze, a także pielęgnacyjne, które pozwolą nam pozbyć się wszelkiego rodzaju problemów podologicznych, jak również zminimalizują ryzyko ich pojawienia się czy ponownego wystąpienia. Łączenie własnej świadomości i podstawowych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych z fachową opieką specjalisty to najlepszy przepis na zdrowie i piękne stopy!