Druk cyfrowy

  Druk cyfrowy to nowoczesna technologia, która umożliwia przygotowywanie wydruków z różnych nośników danych na podłożach. Rozwiązanie jest nie tylko tanie i proste, ale także szybkie. Gdzie stosuje się druk cyfrowy i dlaczego warto skorzystać z tej opcji?

  Jak działa druk cyfrowy?

  Czym dokładnie jest druk cyfrowy? https://druk24.szczecin.pl/ Jej definicja bardzo jasno określa warunki, jakie muszą być spełnione, abyśmy w ogóle mogli mówić o tej formie druku. Surowce użyte do wykonania projektu muszą być dostarczone do urządzeń w postaci danych cyfrowych. Obraz nie zostanie utworzony w urządzeniu do czasu rozpoczęcia drukowania. W niektórych przypadkach możesz także dodać, usunąć lub edytować inne elementy wydruku. Tak jest na przykład w przypadku grafiki drukowanej na koszulkach o różnych rozmiarach. Dzięki tej możliwości nadruk cyfrowy zajmie tyle samo miejsca na każdej odzieży.

   

  Druk cyfrowy – Typ

  Cztery najpopularniejsze metody druku cyfrowego to sublimacja, termotransfer, powlekanie natryskowe i druk laserowy. Jak oni pracują?

    1. Druk cyfrowy
     Druk cyfrowy

     Na przykład druk laserowy jest używany w zwykłych drukarkach biurowych. Dane wejściowe są przetwarzane, a maszyna generuje wiązkę laserową, która oświetla naładowany elektrostatycznie cylinder. W ten sposób powstaje ukryty obraz. Następnie proszek węglowy zmieszany z proszkiem ferromagnetycznym jest przyciągany do wybranego wcześniej miejsca i przykleja się do niego. Pigmentowany proszek jest przenoszony na podłoże drukarskie i podgrzewany w celu uzyskania ostatecznego wiązania.

    2. W przypadku druku natryskowego stosuje się sprzęt z głowicą natryskową i pompą ciśnieniową, za pomocą której strumień lub kropla farby jest natryskiwana na powierzchnię. Sterowana impulsami elektrycznymi bezpośrednio z komputera.
    3. Druk termotransferowy to technika wykonywana na folii termotransferowej, która jest dociskana do podłoża i utrwalana pod wpływem wysokiej temperatury.
    4. Czym jest sublimacja? Jest to technika mająca na celu polimerowe barwienie podłoży za pomocą powłok sublimacyjnych. Wydrukuj na papierze lub folii termotransferowej, dociśnij do podłoża i podgrzej. W ten sposób atrament może zostać przeniesiony na włókna, nadając im trwały kolor. Sublimacja sprawia wrażenie, że obrabiana powierzchnia jest połączona z nadrukiem.

  Inne technologie druku cyfrowego

  Inne znane technologie druku cyfrowego to:

    • Termografia – technika wykorzystująca działanie ciepła,
    • Jonografia – metoda wykorzystująca strumień jonów do wprowadzania zmian ładunku elektrostatycznego,
    • Magnetics – metoda barwienia podłoża proszkiem ferromagnetycznym, na który oddziałuje pole magnetyczne wytworzone w siatce obwodu,
    • A także utwardzanie UV, barwniki, pigmenty, ekorozpuszczalniki, druk solwentowy i lateksowy.

  Zalety i wady druku cyfrowego

  Druk cyfrowy jest obecnie używany w wielu różnych gałęziach przemysłu. Dzięki nim mamy możliwość założenia wyjątkowej garderoby lub wręczenia spersonalizowanego prezentu bliskiej nam osobie.

  Druk cyfrowy – zalety

  Jaka jest największa zaleta druku cyfrowego?

    • Zysk przy niewielkim wysiłku,
    • Możliwość pełnego zarządzania kolorami,
    • Twórz wydruki we wszystkich rozmiarach na praktycznie każdej powierzchni,
    • Powtarzalność procesu i szybkość druku,
    • Brak przestojów pomiędzy kolejnymi projektami,
    • Możliwość wprowadzania zmian w projekcie: dodawanie, usuwanie i edycja elementów,
    • Projekty realizowane są niemal natychmiast po przesłaniu danych z nośnika do urządzenia drukującego.

  Sprawdź koniecznie:

  Druk cyfrowy – wady

  Czy są jakieś wady druku cyfrowego? Oczywiście jest ich niewiele w porównaniu z możliwościami, jakie może zaoferować.

    • Przy wybranej metodzie nie można edytować elementu podczas drukowania, co zwiększa czasochłonność całego procesu,
     mały rozmiar papieru,
    • Koszt wejściowy różnych zamówień jest taki sam,
    • Dolny offset.

  Druk cyfrowy – do czego może służyć?

  Druk cyfrowy we Wrocławiu https://vag-mania.pl/druk-cyfrowy/ wykorzystywany jest głównie do druku tam, gdzie oczekiwana jest najwyższa jakość, jednak ze względu na niskie nakłady nie opłaca się już stosować druku offsetowego. Służy do realizacji prostych projektów, takich jak bilety, plakaty, zaproszenia czy wizytówki, a także nieco bardziej zaawansowanych prac wysokoformatowych tworzonych w różnych rozdzielczościach i różnych powierzchniach. Zawsze warto sprawdzić ofertę sklepu na sprzęt do druku cyfrowego. Tylko starannie dobrany sprzęt może spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli nie wiemy, co wybrać, warto skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy.