Czym jest ubezpieczenie OC przewoźnika?

Czym jest ubezpieczenie OC przewoźnika? Firmy oferują obecnie możliwość ubezpieczenia w wielu formach. Podstawowymi dla odbiorcy indywidualnego są OC, AC oraz NNW. Do bardziej specjalistycznego grona należy zaliczyć OCP przewoźnika. Czym jest i kto powinien o nie zadbać?

„Bezpiecznik” branży transportowej

OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ to dobrowolne ubezpieczenie, zalecane przedsiębiorcom z branży transportowej. Sprawdzi się w ruchu krajowym oraz międzynarodowym. Przez większość firm jest traktowane jako zabezpieczenie towaru. Nie wszystkie jednak odpowiednio wybierają ofertę ubezpieczenia. OC dla przewoźnika rekompensuje straty powstałe przy transporcie towaru. Mowa między innymi o powierzchniowych uszkodzeniach, kradzieży lub wypadku. Długie trasy oraz zmienne warunki atmosferyczne tworzą sytuacje losowe. Przedsiębiorcy muszą zadbać o przestrzeganie czasu pracy przez zatrudnionych kierowców. Nierzetelnym pracodawcom grożą w tym zakresie dotkliwe konsekwencje finansowe.

Każde ubezpieczenie do rozpatrzenia indywidualnie

Czym jest ubezpieczenie OC przewoźnika?Wybór dobrego ubezpieczenia należy rozpocząć od rozpoznania branży, w której prowadzi się działalność. Transport posiada bardzo szeroki zakres oferowanych usług. Ubezpieczenia również oferują określone warianty, które wyróżnia zakres, a także wyłączenia od odpowiedzialności. Dopiero w kontekście wymagań, można porównać cenę konkurencyjnych firm. Pierwsza analiza jest najtrudniejsza. Stali klienci z nieskazitelną historią współpracy mogą bowiem liczyć na okazyjne zniżki. Wygląda to analogicznie do ubezpieczeń obowiązkowych, gdzie nagradza się „bezwypadkowych” kierowców. Istotnymi aspektami będzie również: suma ubezpieczenia, maksymalne świadczenie w przeliczeniu na wagę (lub metraż) oraz warunki wypłaty. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie ją przeczytać. Zwracając szczególną uwagę na wymienione wcześniej niuanse.

Zobacz również:

Kiedy OC Przewoźnika może nie zadziałać?

Istnieje cały szereg sytuacji, w których OCP przewoźnika nie wystarczy do wypłaty rekompensaty ze strony ubezpieczyciela. Do najbardziej klasycznych należy:

• uszkodzenie towaru z grupy, nie objętej ubezpieczeniem,
    • powstanie szkody w wyniku działania siły wyższej,
    • wykonywanie przewozu przez pośredników,
    • zaniedbanie pracodawcy.

Przy pierwszym punkcie należy wspomnieć o szczególnie „wrażliwych” towarach. Ubezpieczyciel w takim wypadku może zastosować tzw. zastrzeżenie. To istotne zwłaszcza dla firm o szerokim zakresie usług transportowych, które pokonują długie trasy. Drugą zainteresowaną grupą powinni być tu przewoźnicy ładunków o szczególnej wartości. Działanie siły wyższej to przypadek, który zwalnia z odpowiedzialności większość ubezpieczycieli.  W OCP przewoźnika https://www.swis.org.pl/kto-obowiazkowo-musi-zainwestowac-w-ocp-przewoznika-odpowiadamy/ z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdzie się zapis, w którym wykluczy się sytuacje „nie do przewidzenia”. Z reguły wiąże się to z siłami natury, niemożliwymi do opanowania przez człowieka. Pośrednicy często pojawiają się przy długich trasach.

OCP przewoźnika w niektórych wariantach nie ochroni towaru przewożonego przez nich. To ważne również w kontekście osoby zamawiającej/zlecającej. Przed nawiązaniem współpracy powinno się poznać pełnię usług, oferowanych przez interesanta. Wina pracodawcy to najpoważniejszy i najczęściej spotykany przypadek. Mowa tutaj o niewywiązaniu się z zasad, opisanych w dokumentach prawnych. Obowiązki przewoźnika opisuje tzw. prawo przewozowe oraz konwencja CMR. Do zaniedbań pracodawcy może należeć nieodpowiednie zabezpieczenie towaru lub niewłaściwe przystosowanie ładunku do procesu załadunku i/lub rozładunku. Przedsiębiorca musi zwrócić uwagę na plan trasy. Kierowcy powinni posiadać właściwą ilość czasu na regenerację. Zaniedbanie ze strony przemęczonego kierowcy może być przyczyną odmowy wypłaty świadczenia przez dociekliwego ubezpieczyciela.

Czy warto posiadać OCP przewoźnika?

Posiadanie OCP przewoźnika wiąże się z zaletami oraz wadami. Jest to stały wydatek, który należy uwzględnić w corocznym budżecie. Z drugiej strony ogranicza on poziom odpowiedzialności firmy transportowej, co znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Dobrowolne ubezpieczenie na pewno nie pomoże nikomu wtedy, gdy zostanie wybrane w niewłaściwym wariancie. Warto dokładnie prześledzić zakres ubezpieczenia oraz odstępstwa od reguł. Kusząca cena nie powinna zwieść czujności. Każda firma szacuje ryzyko i na tej podstawie określa finalną kwotę zakupu.

Tanie propozycje nie zawsze okażą się najbardziej korzystnymi. Przed wyborem konkretnej oferty, warto poznać opinie o firmie. Chodzi nie tylko o informacje znajdujące się w wyszukiwarce, ale również na forach tematycznych. Opisuje się tam praktyczne historie współpracy z ubezpieczycielem. Duża liczba wątków z problematyczną wypłatą świadczeń powinna zapalić u przedsiębiorcy lampkę ostrzegawczą. Gdzie najlepiej szukać ofert? Tutaj z pomocą przyjdzie dobrodziejstwo Internetu, w którym można znaleźć kalkulatory OCP przewoźnika. Należy korzystać z nich rozważnie w kontekście oczekiwań. Wyniki wyszukiwania warto porównać w kilku konkurencyjnych serwisach. Może się okazać, że mają one podpisaną umowę z określonym podmiotem.