Szukasz laptopa do pracy? Przeczytaj nasz poradnik!

    Szukasz laptopa do pracy? Przeczytaj nasz poradnik!

    Szukasz laptopa do pracy? Przeczytaj nasz poradnik! Laptop to urządzenie, które charakteryzuje niezwykła mobilność. Można zabrać je ze sobą tam, gdzie tylko zechcemy. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto mógł pozwolić sobie na zakup laptopa. W chwili obecnej sytuacja wygląda zupełnie inaczej – laptopy są bardzo tanie, dlatego na ich zakup może sobie pozwolić dosłownie każdy. Niniejszy artykuł dedykujemy tym, którzy chcieliby zaopatrzyć się w laptopy do pracy. Oto kompletny poradnik dotyczący laptopów do pracy. 

    Laptopy do pracy – czym powinny się wyróżniać?

    Osoby pracujące w biurze potrzebują dobrego sprzętu, który zapewni wydajność na wysokim poziomie. Nie może być mowy o żadnych awariach czy zacięciach systemu. W pracy konieczne jest prowadzenie wideokonferencji, przeglądanie stron internetowych musi być szybkie i sprawne, a obsługa zaawansowanych aplikacji biurowych musi przebiegać bez żadnych opóźnień. Osoby, które nie mają fachowej wiedzy na temat urządzeń elektronicznych, przed zakupem laptopa do pracy mają spory problem. Jak spośród tysięcy zróżnicowanych ofert wybrać taką, która w pełni wpisze się w nasze potrzeby oraz zapewni nam stabilną i bezpieczną obsługę wszystkich niezbędnych aplikacji biurowych?

    Parametry decydujące o pracy laptopa – najważniejsze informacje

    Szukasz laptopa do pracy? Przeczytaj nasz poradnik!Poziom wydajności komputera uzależniona od wszystkich podzespołów, które zostały w nim umieszczone. Najważniejszym podzespołem każdego laptopa jest oczywiście procesor. Jest to układ scalony niewielkich rozmiarów, który odpowiada za funkcjonalność działania wszystkich aplikacji uruchamianych na urządzeniu. Jaki rodzaj procesora wybrać? Wszystko to uzależnione musi być oczywiście od naszych potrzeb. Im większą moc obliczeniową ma nasz procesor, tym szybciej będzie przetwarzał dane. Wydajne procesory pobierają jednak nieco więcej energii. Laptopy do pracy muszą także mieć duże ilości pamięci RAM. Pamięć RAM jest niezbędna do prawidłowego działania wszystkich programów zapisanych na komputerze. To właśnie na pamięci RAM procesor zapisuje obliczenia oraz dane wszystkich uruchomionych aplikacji. Większa pamięć RAM umożliwia na jednoczesne używanie kilku kart w przeglądarce internetowej oraz uruchamianie i korzystanie jednocześnie z kilku programów. Następny element laptopa do pracy to dysk twardy. Odpowiada on za przechowywanie zapisanych filmów, dokumentów, zdjęć oraz wszystkich innych danych oraz pozwala na wykorzystanie ich w przyszłości. W chwili obecnej wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje dysków: dyski HDD (tradycyjne, talerzowe) oraz dyski SSD (dyski typu flash, w pełni funkcjonalne i nowoczesne). Dyski tradycyjne są znacznie tańsze oraz mają o wiele większe pojemności i często ulegają awariom, zaś dyski SSD są droższe, oferują mniejsze pojemności, jednak znacznie szybciej zapisują dane i nie ulegają awariom. Jednym z elementów, który nie jest zbyt ważny przy sięganiu po laptopy do pracy, jest karta graficzna. Jeśli nie będziemy uruchamiać w biurze żadnych wymagających programów ani aplikacji, w zupełności wystarczy, gdy nasz laptop będzie zaopatrzony w zintegrowany, podstawowy układ graficzny. Do obróbki zdjęć, prac graficznych oraz wyświetlania obrazów w zwiększonej rozdzielczości konieczne będzie zakupienie dodatkowej karty grafiki, która poradzi sobie z obsługą tego typu czynności. Bateria to następna rzecz, którą trzeba dokładnie zweryfikować. Jeśli zależy nam na długim czasie pracy, powinniśmy wybierać baterie o jak największej pojemności. Przyda się to osobom, które często podróżują. Czas pracy bez podłączenia do prądu może wynosić od 4 do nawet maksymalnie 8 godzin. Z kolei od rodzaju portów (złączy) zawartych w laptopie zależy, jakie urządzenia peryferyjne będzie można podłączyć do naszego laptopa. Zdecydowana większość nowoczesnych modeli posiada szybkie złącza USB 3.0 lub 3.1. Umożliwiają one na podpięcie pendrive’a, drukarki bądź myszy komputerowej.

    Wytrzymała obudowa, solidna konstrukcja

    Warstwa zewnętrzna naszego laptopa także jest bardzo ważna. Obudowa musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości: tworzywa sztucznego lub metalu. Najczęściej stosowanymi materiałami są włókno węglowe, aluminium oraz stop magnezu. Wytrzymałe laptopy do pracy zapewnią nam wyjątkową funkcjonalność oraz niesamowicie dużą wydajność w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach. Praktycznym dodatkiem będzie wyposażenie naszego laptopa do pracy w klawiaturę odporną na wszelkiego rodzaju zalania i zachlapania – w ten sposób będziemy chronieni przed przypadkowym, niezwykle groźnym uszkodzeniem podzespołów naszej maszyny. Warto wiedzieć, że stopień podzespołów może być także dokładnie określony przez producenta w specyfikacji technicznej. Wielu producentów umieszcza na przykład informację, że dany laptop przeszedł pomyślnie test MIL-STD-810G. Jest to militarny standard trwałości oraz odporności na rozmaite czynniki zewnętrzne, takie jak pył, woda, temperatura, kurz, upadki oraz wszelkiego rodzaju uderzenia. Wytrzymałość powinna także łączyć się z niską masą naszego laptopa, dzięki której podróżowanie z laptopem będzie wygodne.