Jakie wymagania musi spełniać odzież bhp?

    Jakie wymagania musi spełniać odzież bhp?

    Jakie wymagania musi spełniać odzież bhp? Każda osoba pracująca na halach produkcyjnych czy też w magazynach przynajmniej raz w życiu spotkała się z definicją odzieży bhp. Przynajmniej raz, ponieważ zagadnienie to jest poruszane podczas obowiązkowych szkoleń bhp, które pracodawca jest zobowiązany cyklicznie organizować na terenie zakładu. Czym jednak jest w rzeczywistości odzież bhp i kiedy pracownicy powinni ją nosić?

    Jakie wymagania musi spełniać odzież bhp?

    To skomplikowane kwestie, których rozwikłania należy szukać w zapisać Kodeksu Pracy, ponieważ wszystkie kwestie związane z ochronną odzieżą są uregulowane przez polskie prawo a taka odzież, zanim zostanie dopuszczona do sprzedaży musi spełnić szereg wymagań tak aby finalnie była bezpieczna i gwarantowała ochronę pracownikowi. Zanim przejdziemy do szczegółowych wytycznych dotyczących odzieży bhp, warto poznać różnicą między odzieżą roboczą a odzieżą ochronną. Mimo, że te dwa pojęcia często stosowane są zamiennie, w gruncie rzeczy oznaczają coś zupełnie innego.

    Odzież robocza a odzież ochronna

    Odzież robocza jest to odzież okrywająca lub zastępująca prywatną odzież pracownika w warunkach, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Odzież robocza jest dostosowana do wykonywanych przez pracownika czynności czyli inna odzież robocza przysługuje pracownikom gastronomii, służbom medycznym czy też pracownikom specjalistycznych laboratoriów.

    Odzież ochronna jest to odzież, która okrywa lub zastępuje odzież prywatną. Jej głównym przeznaczeniem jest zapewnienie ochrony pracowników przed zagrożeniami które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo lub stan zdrowia. Odzież ochronną należy dostosować do konkretnego stanowiska pracy, gdzie istnieje zagrożenie zranienia ciała ostrymi narzędziami lub przeniknięcia przez skórę szkodliwych substancji chemicznych. Taka odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty które gwarantują, iż spełnia ona podstawowe wymagania bezpieczeństwa, określone w odpowiedniej normie.

    Prawne wymagania w stosunku do odzieży bhp

    Wymagania dotyczące norm, które musi spełniać odzież ochronna zapisane są w Kodeksie Pracy. Zgodnie z zawartymi tam zapisami, odzież bhp to odzież zabezpieczająca lub zastępująca odzież własna pracownika, ale również jest to odzież stosowana w określonych sytuacjach technologicznych, sanitarnych lub wynikających z bezpieczeństwa i higieny pracy. Odzież robocza stosowana w zakładach pracy nie podlega procesowi obowiązkowej certyfikacji. A więc do jej sprzedaży nie jest wymagane specjalne oznakowanie. Oznakowaniem tym są zazwyczaj specjalne piktogramy i oznaczenia CE. Musi natomiast być wykonana zgodnie z wymaganiami Polskich Norm, które określane są szczegółowo dla poszczególnych rodzajów prac i miejsc użytkowania takie odzieży.

    Polecamy najlepsze szkolenia BHP w Polsce na https://szkoleniebhp.com.pl/

    Inne zapisy kierowane są w stosunku do odzieży ochronnej, która jest środkiem ochrony indywidualnej i ma za zadanie zabezpieczać pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla bezpieczeństwa zdrowia czynników, które mogą występować w miejscu pracy. Muszą, więc spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności. Takie oceny określone w odrębnych przepisach, a dokładniej w rozporządzeniu w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej.

    W tymże rozporządzeniu został określony sposób podziału środków ochrony indywidualnej na szczegółowe kategorie. Do poszczególnych kategorii przypisane zostały wynikające z nich wymagania w zakresie oceny typu WE. Dla przykładu: środki ochrony indywidualnej zaliczane do środków o prostej konstrukcji obejmują środki przeznaczone do ochrony przed:

    1. działaniami czynników mechanicznych, których skutki są powierzchniowe,
    2. środkami czyszczącymi o działaniu słabym i takim,  którego skutki są łatwo odwracalne,
    3. zagrożeniami związanymi z pracą z gorącymi przedmiotami, która nie naraża użytkownika na temperaturę wyższą niż 50°C lub też na niebezpieczne uderzenia,
    4. czynnikami atmosferycznymi, nie uwzględniając przy tym czynników wyjątkowych i skrajnie ekstremalnych,
    5. słabymi uderzeniami i drganiami, które nie mają wpływu na ważne obszary życia i których skutki nie mogą spowodować nieodwracalnych uszkodzeń ciała,
    6. światłem słonecznym.

    Inne normy

    W zależności od wykonywanego charakteru pracy, zmieniają się również wytyczne co do odzieży bhp. Na przykład jeżeli ubranie ma być odporne na odpryski metali, których skutki są głównie powierzchniowe – wystarczy stosować ubranie robocze spełniające wymagania PN-P-84525:1998 Odzież robocza – Ubrania robocze (art. 2377§ 1 Kodeksu pracy). Natomiast w sytuacji, gdy wymagana jest ochrona przed skutkami poważniejszymi niż powierzchowne, należy stosować ubranie ochronne spełniające wymagania dotyczące oceny zgodności (art. 2376§ 2 Kodeksu pracy).

    Stosowanie odzieży bhp jest obowiązkiem narzuconym na pracodawcę przez polskie prawo. Jej stosowanie nie powinno być jednak tylko przykrym obowiązkiem narzuconym przez urzędników, ale przede wszystkim rodzajem zdrowego rozsądku. Nikt z Nas nie chce, przecież by jakiemukolwiek pracownikowi stała się krzywda podczas wykonywania obowiązków zawodowych.