Biuro rachunkowe i jego udział w dbaniu o finanse przedsiębiorstwa

Biuro rachunkowe i jego udział w dbaniu o finanse przedsiębiorstwa. Każdy doświadczony przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w jego firmie odgrywa księgowość. Samodzielne prowadzenie dokumentacji jest oczywiście możliwie, ale naraża działalność na spore ryzyko, szczególnie jeśli jej właściciel nie ma wykształcenia w kierunku związanym z księgowością. Co więcej, próby poczynienia podobnych oszczędności zabierają sporo czasu, który o wiele rozsądniej byłoby przeznaczyć na rozwój firmy.

W związku z powyższym warto rozważyć opcję skorzystania z usług świadczonych przez biuro rachunkowe. Jest to znacznie bezpieczniejsze oraz ekonomiczniejsze rozwiązanie, niż bazowanie na własnej wiedzy i zdolnościach. Współpraca z doświadczonymi w tym zawodzie profesjonalistami, to bardzo ważny element prowadzenia przedsiębiorstwa. Jakie korzyści wynikają z podobnej kooperacji?

Biuro rachunkowe: Czy warto zdecydować się na jego usługi?

Każdego roku liczba przedsiębiorców decydujących się na współpracę z księgowymi, znacząco wzrasta. Doceniają oni fakt, że mogą powierzyć sprawy związane z biurokracją profesjonalistom i nie muszą się z nimi zmagać samodzielnie. Lista korzyści wynikających z podobnego rozwiązania jest niezwykle długa. Biuro rachunkowe eliminuje możliwość wystąpienia jakichkolwiek przestojów, ponieważ oferuje ono pełen zespół kompetentnych pracowników gotowych, by zająć się zagadnieniami z obszaru księgowości. Co ciekawe, większość dużych biur tego typu oferuje swoje usługi niemal przez całą dobę. Można kontaktować się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej. To bardzo wygodna opcja, ponieważ nie wymaga od klienta nawet tego, aby osobiście odwiedził daną placówkę.

Wielu osobom wydaje się, że biuro rachunkowe generuje ogromne koszta finansowe. W rzeczywistości jednak jest to o wiele ekonomiczniejsza opcja niż zatrudnienie księgowej na umowę o pracę, które wymaga wypłacania wynagrodzenia oraz pokrywania kosztów za szkolenia oraz kursy. Księgowa na etacie to także konieczność zorganizowania dla niej przestrzeni biurowej, zapewnienia dostępu do fachowej literatury o prawie podatkowym, finansowym itp. Biorąc pod uwagę całość tych nakładów, nie trudno zauważyć, że obsługa zewnętrzna w postaci biura rachunkowego jest o wiele tańszą propozycją.

Umowa z biurem rachunkowym – Informacje praktyczne

Zawierając umowę z biurem rachunkowym, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Powinna ona stanowić gwarancję, że odpowiedzialność za wszelkie działania pracowników biura spoczywa wyłącznie na nich. Oznacza to, że jeśli doszłoby do wyrządzenia szkody przez któregoś z jego reprezentantów, klient nie podlega odpowiedzialności karnej za ich błędy.

Ważną informacją jest także to, że każde biuro rachunkowe jest zabezpieczone przez posiadanie policy OC. To właśnie ona eliminuje większość kłopotów związanych z roszczeniem sobie prawa do otrzymania odszkodowania, jeśli pojawi się ku temu sposobność. Przedsiębiorcy korzystający z usług świadczonych przez obsługę zewnętrzną, zazwyczaj mogą liczyć na kompleksowość ich działań. Mowa w tym przypadku o tym, że do zadań pracowników takiego biura należy nie tylko obsługa klienta pod kątem księgowości, ale także innych aktywności z zakresu rachunkowości oraz prawa podatkowego.

Wiele biur tego rodzaju zatrudnia doradców podatkowych lub prawników, którzy pozostają do dyspozycji ich klientów. Profesjonalne placówki zapewniają kompletne wsparcie, jeśli chodzi o obsługę kadrowo-płacową, udzielanie porad natury finansowej, a nawet dzielą się swoim doświadczeniem w zakresie ubezpieczeń i kredytów. Wszystko to zazwyczaj zawiera się w jednym pakiecie. Propozycja ta jest zatem niezwykle korzystna dla klienta, który w razie potrzeby może po prostu skierować do biura rachunkowego nurtujące go pytania, zamiast poszukiwać specjalistów w innych miejscach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki opisanemu wsparciu, przedsiębiorca nie musi martwić się o bezpieczeństwo finansowe własnej działalności. Ten rodzaj swobody przekłada się na znaczący wzrost poziomu komfortu. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję co do wyboru biura, warto przeanalizować co najmniej kilka opcji i wybrać tę, która najbardziej spełnia indywidualne oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Odpowiednio dobrane biuro rachunkowe ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa firmy. Aby podjąć dobrą decyzję, należy kierować się większą liczbą kryteriów, niż jedynie ceną za świadczenie takich usług. Przede wszystkim należy wiedzieć, że dobre biuro powinno mieć certyfikat Ministerstwa Finansów i/lub imienne Świadectwo Kwalifikacyjne. Warto także poświęcić nieco czasu na to, aby sprawdzić, kiedy oraz w jaki sposób takie dokumenty zostały wystawione. Informacje te pozwalają ocenić, jak duże doświadczenie w branży ma dana placówka i czy warto obdarzyć ją zaufaniem.

Nie należy także zapominać o sprawdzeniu, czy dane biuro jest ubezpieczone od Odpowiedzialności Cywilnej. Jeśli nie, to w razie popełnienia błędów przez jego pracowników mogą wystąpić spore trudności w uzyskaniu rekompensaty.