Bieganie w chłodne dni: o czym warto pamiętać

  Bieganie w chłodne dni: o czym warto pamiętać

  Bieganie w chłodne dni: o czym warto pamiętać. Zima zapasem i choć codziennie możemy podziwiać piękną złotą jesień, nie powinniśmy dać się zwieść. Szczególnie jeżeli lubimy aktywność na świeżym powietrzu wieczorem lub o poranku. Wiele osób, które dopiero rozpoczyna przygodę z bieganiem, ma duży problem z skompletowaniem odpowiedniego stroju, który zapewni im ciepło i jednocześnie zadba o to, aby organizm się nie przegrzewał. Jak przygotować się do biegania w chłodne dni? Czy bielizna termoaktywna jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przedstawiamy w naszym dzisiejszym poradniku.

  Bieganie w chłodne dni: o czym warto pamiętać

  Bieganie w chłodne dni: o czym warto pamiętaćPrzede wszystkim należy podkreślić to, iż strój do biegania powinniśmy skompletować w zależności od naszego stopnia zaawansowania. Inne buty, czy okrycie wierzchnie wybierzemy, gdy szykujemy się do półmaratonu, a jeszcze inne ubrania, gdy biegamy hobbystycznie po kilka kilometrów w ramach porannego rozruchu. Z tego powodu przygotowaliśmy kilka uniwersalnych porad, o których powinien pamiętać każdy biegacz — nie tylko zawodowiec.

  Odpowiednio dobrany strój wpływa na wiele ważnych rzeczy. Począwszy od temperatury ciała, komfortu biegania, bezpieczeństwa stóp, czy nawet konsekwencji chorobowych. Dlatego tak ważne jest to, aby w chłodne dni zapewnić sobie maksymalną ochronę. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytacie w dalszej części naszego artykułu.

  Wybierz odpowiednie obuwie

  Bez względu na to, jaki sport uprawiamy, obuwie stanowi niezwykle ważny element wyposażenia. Jasne, jeżeli jest zimno i nie posiadamy bielizny termicznej, to możemy się przeziębić, jednak wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, wynika z nieodpowiedniego obuwia. Skręcone stopy, pęcherze, odciski, stłuczenia oraz szereg innych schorzeń to naturalna kolej rzeczy, jeżeli nie zadbamy o buty. Zatem jakie adidasy powinniśmy wybrać, gdy chcemy biegać w chłodne i często mokre dni?

  Po pierwsze buty przede wszystkim powinny być wygodne. Z tego powodu wielu profesjonalnych biegaczy, zamiast szukać butów w internecie woli wybrać się do sklepów stacjonarnych. Obuwie sportowe powinno być dopasowane do podłoża, po którym planujemy biegać. Jeżeli chcemy przygotować się na przebieżki w błocie i dużym deszczu dobrym rozwiązaniem będą buty trailowe.

  Po drugie należy przewidzieć również to, że ubierzemy czasami do nich grubszą skarpetę, dlatego należy uwzględnić ją podczas przymiarek. O ile koszulka, bielizna termoaktywna, czy spodenki często się rozciągną, o tyle buty do biegania rzadko rozbijają się o pół, czy nawet rozmiar.

  Zabezpiecz się przed deszczem i wiatrem

  Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością zakup bielizny termoaktywnej, którą warto posiadać w swojej garderobie. Bardzo często możemy spotkać zimowych biegaczy, którzy na nią zakładają tylko koszulkę i krótkie spodenki. Sama bielizna termoaktywna zatrzymuje ciepło i dba o to, aby pot był stale uwalniany. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kupimy.

  odzież sportowa

  W swoim zestawie warto posiadać także okrycie przeciwdeszczowe. Wielu sportowców lubi biegać, gdy lekko kropi lub po prostu pada deszcz. Jednak, aby to było bezpieczne, należy pamiętać o ochronie przed wodą i wiatrem. Lekkie kurtki przeciwdeszczowe możemy spotkać pod wieloma postaciami, często po zwinięciu są wielkości pięści, dlatego nie musimy martwić się o to, gdzie je schować. Zawsze też możemy przewiązać je na biodrach, aby mieć pełną swobodę podczas biegu.

  Kolejnym elementem ubioru, na który należy zwrócić uwagę, są czapki i rękawiczki. Chociaż wydawać by się mogło, że nie są potrzebne podczas biegania, powinniśmy o nich pamiętać. Wystarczy chwila, aby nasze włosy podczas biegu pokrył pot, który w połączeniu z zimnym powietrzem sprawia, że zaczynamy marznąć. Nie bez powodu mówi się o tym, że najwięcej ciepła tracimy z głowy, dlatego każdy powinien mieć czapkę ze sobą. Istotne jest to, aby wybrać również taką, która odprowadza pot i jednocześnie utrzymuje ciepło. Grube polarowe nakrycia głowy, mogą przynieść odwrotny skutek, dlatego często są cienkie i podobne do materiałów, z których wykonana jest bielizna termoaktywna. To samo dotyczy rękawiczek, które również są niezwykle ważne.

  Oczywiście na nasz komfort podczas biegania wpływa wiele czynników, chociażby bielizna osobista, skarpetki, czy szalik. Jednak powyżej wskazaliśmy najważniejsze obszary, o których warto pamiętać, wybierając się jesienią na przebieżkę. Ochrona przed wiatrem i deszczem oraz swobodne oddychanie bielizny jest niezwykle ważne dla naszego organizmu. Wystarczy tak naprawdę chwila, aby się przegrzać i w konsekwencji przeziębić. Przewianie stawów, czy czasami uciążliwe bóle, które odczuwamy, możemy leczyć przez wiele miesięcy, dlatego w myśl przesłania “Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, powinniśmy być rozważni. Wielu producentów opisuje, czy dane buty, spodnie, kurtki itp., są odpowiednie do biegania w chłodniejsze dni. Warto zapoznać się z takim szczegółowym opisem, ponieważ wiele z nich posiada dodatkowe membrany, które pomagają ogrzać organizm podczas aktywności fizycznej.